Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Smog a organizm

Kategoria | Zdrowie
Smog a organizm

Wpływ smogu na zdrowie

Stężenie smogu wzrasta w okresie jesienno-zimowym. W tym bowiem czasie pojawiają się warunki pogodowe sprzyjające rozwojowi zjawiska smogu, a dodatkowo zwiększa się zwykle uwalnianie zanieczyszczeń do atmosfery – choćby przez konieczność ogrzewania mieszkań. Aktualnie informacje o przekroczeniu dopuszczalnych norm skażenia powietrza słychać bardzo często. Jaki wpływ ma smog na nasze zdrowie? Dlaczego należy go unikać?

Układ oddechowy

W wyniku smogu jako pierwszy cierpi układ oddechowy. Wdychane pyły negatywnie wpływają na ochronne funkcje nabłonka dróg oddechowych i dodatkowo go uszkadzają. W konsekwencji rozmaite drobnoustroje mogą przenikać do organizmu dużo łatwiej. W wyniku tego ludzie żyjący w miejscach, gdzie stężenie smogu jest bardzo wysokie, są bardziej podatni na infekcje, a także cierpią z ich powodu dłużej. Dodatkowo z przeprowadzonych badań wynika, że zanieczyszczone powietrze zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia astmy.

Cierpi cały organizm

Na smog składa się wiele toksyn. A te uszkadzają nie tylko układ oddechowy. Niektóre z nich z łatwością przedostają się do płuc, a dalej – do krwioobiegu. I te związki chemiczne mogą stać się przyczyną wielu chorób układu krążenia. Zaobserwowano, że w okresie największego stężenia smogu wzrasta ryzyko zawałów serca, zaburzeń rytmu serca czy udarów. Ale to nie wszystko: toksyny mogą także wpływać niekorzystnie na układ moczowy, a także nerwowy: naukowcy coraz częściej są zdania, że smog może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera.

Dzieci i płodność

Smog bywa niebezpieczny także dla dzieci jeszcze nienarodzonych – może zaburzać rozwój płodu. Zaobserwowano, że jeżeli kobieta w ciąży przebywała w miejscu, gdzie powietrze było silnie zanieczyszczone, dziecko rodziło się średnio lżejsze, mniejsze oraz z mniejszym obwodem główki. Ponadto, było bardziej podatne na choroby płuc oraz występowało u niego zwiększone ryzyko astmy. Również dzieci w późniejszym wieku, wystawione na działanie smogu, znacznie częściej doznają infekcji dróg oddechowych, mają słabszą odporność oraz częściej cierpią z powodu astmy.

Jednak smog może niekorzystnie wpływać już na samą płodność. U mężczyzn toksyny mogą powodować znaczny spadek jakości i ilości produkowanych plemników, a u kobiet – zaburzać równowagę hormonalną. Obserwacje ludności zamieszkującej tereny z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem potwierdzają – z czasem liczba osób niepłodnych znacznie się zwiększa.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza