Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Służba Zdrowia w Polsce

Kategoria | Informacje
Służba Zdrowia w Polsce

Problemy w polskiej Służbie Zdrowia

Każdy z nas, czy tego chce, czy nie, musi udać się czasami do lekarza. Jedni z chęci przeprowadzenia badań kontrolnych, inni z uwagi na problemy zdrowotne. Najczęściej chcielibyśmy wykorzystać przysługującą nam opiekę medyczną w ramach NFZ. Co się z tym wiąże?

Czas oczekiwania

Jedną z największych bolączek w publicznym systemie opieki zdrowotnej jest czas oczekiwania na wizytę. O ile lekarze pierwszego kontaktu przyjmują nas względnie szybko, o tyle termin wyznaczony u specjalisty jest często odległy o kilka miesięcy lub lat. A przecież nie o to nam chodzi, gdy zapisujemy się do lekarza.

Drugą cechą wizyt na NFZ, która niezmiennie irytuje pacjentów, są kolejki w przychodniach. Wyznaczony termin często nie jest rzeczywistą godziną spotkania z lekarzem, a jedynie porą, w której mamy pojawić się na miejscu. Ilu z nas doświadczyło sytuacji, w której zarejestrowani byliśmy na wizytę na 10:00, a miała ona miejsce ponad godzinę później? Albo, co gorsza, lekarz wyczerpał już limit pacjentów i trzeba przyjść znowu następnego dnia?

Wizyty prywatne

Pewne remedium stanowią wizyty prywatne. Tego typu system ma wiele zalet: jesteśmy przyjmowani o konkretniej, wcześniej ustalonej godzinie, a lekarze zwykle mają więcej czasu dla nas, gdyż organizacja ich pracy jest wydajniejsza niż w przypadku leczenia na NFZ.

Jednakże nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Średnia cena wizyty u okulisty bądź lekarza rodzinnego w większych miastach wynosi 80-100zł. Do tego dochodzą koszty specjalistycznych badań. Niekiedy więc całościowa cena wynosi kilka tysięcy złotych i choć mamy ją zapewnioną w ramach opłacanych przez nas składek ubezpieczeniowych, czas oczekiwania na wizyty sprawia, że leczenie na NFZ nie ma najmniejszego sensu, skoro dla zdrowia najważniejsza jest szybka reakcja.

Pakiety medyczne

Najlepsze rozwiązanie problemów z publiczną Służbą Zdrowia stanowią pakiety medyczne. Czym one są i jakie dają możliwości? O tym napiszemy w kolejnym artykule.

Sprawdź ofertę pakietów medycznych

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza