Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Słońce niebezpieczne dla skóry

Zdrowie
Słońce niebezpieczne dla skóry
Autor:

Czym grozi nadmierne opalanie?

Bez wątpienia wiele osób ceni sobie lato za dużą ilość światła słonecznego. Pobudza nas ono, jest niezbędne dla wielu procesów zachodzących w organizmie, można się też dzięki niemu opalić. Lecz słońce to także zagrożenie – przede wszystkim dla skóry.

Zmiany skórne

Pod wpływem słońca nasza skóra zaczyna wydzielać melaninę. To właśnie dzięki temu barwnikowi skóra ciemnieje – staje się opalona. Lecz nie jest to efekt wyłącznie estetyczny. To mechanizm obronny, który ma zabezpieczyć największy narząd naszego ciała przed promieniowaniem ultrafioletowym. Skóra staje się ciemniejsza, a także pogłębia się warstwa rogowa naskórka, dzięki czemu więcej niebezpiecznych promieni jest wchłanianych przez organizm.

Jednak pod wpływem słońca, jako efekt uboczny reakcji obronnej organizmu mogą pojawić się inne zmiany skórne, niż tylko opalenizna. Najmniej groźną z nich są piegi. Te uwidaczniają się zwłaszcza latem i w ich przypadku zazwyczaj nie ma żadnej konieczności podejmowania leczenia.

Niegroźne są zwykle również pieprzyki. Jednak je już należy obserwować. Należy zwracać uwagę na ich zabarwienie i wielkość, odnotowując, czy nie ulegają one zmianom. Pieprzyk może bowiem w pewnym momencie rozwinąć się w czerniaka – raka złośliwego skóry.

Czerniak

Czerniak to forma nowotworu, która jest trudna do wyleczenia poza początkowym etapem rozwoju schorzenia. Dlatego też tak ważna jest szybka reakcja. W przypadku zaobserwowania, że znamię zaczyna ciemnieć, rozrastać się, stawać się coraz bardziej asymetryczne, konieczna jest jak najszybsza wizyta u dermatologa lub lekarza onkologa. Niepokój powinny także wzbudzać świąd skóry wokół znamienia, owrzodzenia oraz zmiana koloru skóry.

Nie przesadzajmy z opalaniem

Aby uniknąć niebezpiecznych zmian skórnych, warto odpowiednio zabezpieczyć się latem. Najprostszym sposobem jest oczywiście unikanie ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach południowych. Kiedy jednak już musimy wystawić się na jego działanie na czas dłuższy niż przejście z samochodu do domu, należy zadbać o odpowiednią ochronę. Dla oczu będą to okulary przeciwsłoneczne, a dla skóry - odpowiednie ubranie, nieprzepuszczające zbyt dużej ilości promieni, oraz kremy z filtrem. Należy również pamiętać o tym, by przyzwyczajać ciało do opalania stopniowo. Pozwoli to nie tylko uniknąć oparzeń, ale również zmniejszyć ryzyko pojawienia sie niebezpiecznych zmian na ciele.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza