Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Sezon grypowy w pełni

Kategoria | Zdrowie
Sezon grypowy w pełni

Wzmożony okres zachorowań na grypę trwa!

"Sezon grypowy" trwa, a więc warto pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie oraz poznać podstawowe fakty dotyczące tych szczepień. W tym artykule wskażemy grupy osób, które powinny poddać się takiemu szczepieniu. Czy należysz do jednej z nich? Z pewnością tak!

Poziom wyszczepialności przeciwko grypie w Polsce wynosi mniej niż 4%, co stanowi 10-krotnie mniej niż w innych Państwach europejskich. Dane te są bardzo niepokojące ze względów epidemiologicznych oraz zważając na możliwe poważne powikłania pogrypowe. Szczepienie przeciwko grypie sezonowej to jednorazowy wydatek ok. 30-40zł, a więc nie jest ono kosztowne. Jaka jest zatem przyczyna tak niskiej wyszczepialności przeciwko tej chorobie w Polsce? Trudno jednoznacznie określić, natomiast jednego jesteśmy pewni - jako społeczeństwo wciąż zbyt mało wiemy na temat profilaktyki związanej ze szczepieniami ochronnymi, dlatego stopniowa edukacja na ich temat przed rozpoczęciem sezonu grypowego jest konieczna. Zachęcamy do przeczytania artykułu, który przedstawia zagadnienie w szczegółach oraz określa wskazania do szczepień przeciwko grypie sezonowej.

Podsumowanie sezonu grypowego 2013/14

Według danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zaprezentowanych dnia 10.04.2014 r. na konferencji Flu Meeting, w sezonie 2013/2014 zanotowano ponad 2 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Od września 2013 r. do końca marca 2014 r. prawie 7 tys. osób przybywało w szpitalu z powodu tej choroby, a 15 zmarło. Jednakże, jak komentują eksperci, faktyczna liczba zgonów z powodu grypy jest większa, niż wskazują na to oficjalne statystki - wynika to z faktu, iż nawet w szpitalu trudno jest jednoznacznie skojarzyć, że niektóre choroby ( szczególnie układu krążenia i oddechowego) w rzeczywistości stanowią powikłania wcześniej przebytej grypy.

Niski poziom świadomości – niski poziom wyszczepialności

W sezonie 2013/2014 zaszczepiło się zaledwie 3,8 % Polaków, podczas gdy w innych krajach odsetek zaszczepionej populacji jest dziesięciokrotnie większy. Tak niski poziom wyszczepialności przeciwko grypie wynika z braku odpowiedniej edukacji polskiego społeczeństwa, pacjentów i lekarzy, oraz budowania w nich przekonania na temat ogromnego znaczenia szczepień ochronnych dla zdrowia zarówno pojedynczej jednostki, jak i jej otoczenia. Ludzie nie zdają sobie również sprawy z poważnych powikłań grypy.

Wskazania do szczepienia przeciwko grypie

Kto powinien się zaszczepić? Tak naprawdę rekomendacje dotyczą wszystkich grup wiekowych od 6 miesiąca życia i uwzględniają osoby:

- z dużym ryzykiem ciężkiego przebiegu grypy lub jej powikłań pogrypowych tj. osoby przewlekle chore, np. na choroby układu krążenia, cukrzycę, mukowiscydozę, choroby układu oddechowego, niewydolność nerek, niedokrwistość, a także osoby po 50. roku życia;

- kobiety w ciąży, gdyż ciężki przebieg grypy i jej powikłania mogą zagrażać życiu ich oraz nienarodzonego dziecka. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami kobiety w II i III trymestrze ciąży powinny otrzymywać szczepionkę przeciw grypie, jeżeli ciąża przypada na okres nasilenia zachorowań na grypę;

mogące odgrywać istotną rolę w transmisji wirusa grypy oraz osoby, u których występuje zwiększone ryzyko zachorowania ze względu na wykonywany zawód np. personel medyczny.

Szczepionki są zalecane również wszystkim zdrowym dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Szczepienie dziecka należy rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy uczęszcza ono do żłobka lub przedszkola. Dane epidemiologiczne wskazują, że ryzyko zachorowania można także zmniejszyć, szczepiąc jego opiekunów oraz wszystkich domowników. Zostało udowodnione, że masowe szczepienia przeciw grypie dzieci w wieku szkolnym mogą wpływać na spadek zapadalności na grypę wśród dorosłych oraz na zmniejszenie liczby zgonów z powodu grypy i jej powikłań w grupie osób w wieku podeszłym.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie

Z wyżej przedstawionych danych wynika, że tak naprawdę każdy z nas powinien zaszczepić się przeciwko grypie. Czy istnieją przeciwwskazania do tego szczepienia? Tak, lecz są one bardzo wąskie. Szczepionek przeciw grypie nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu (m.in. w wypadku alergii na białko jaja kurzego). Natomiast szczepienie należy przełożyć u osób z ostrym zakażeniem lub chorobą przebiegającą z gorączką. Szcegółowe informacje, czy w naszym przypadku istnieją przeciwwskazania do szczepienia przeciwko grypie, uzyskamy u naszego lekarza rodzinnego.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza