Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Rak płuca – objawy i metody terapii

Zdrowie
Zdjęcie główne artykułu Rak płuca – objawy i metody terapii
Autor:

Objawy i sposoby leczenia raka płuc

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Stanowi przyczynę ok. 1/3 zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Polsce. Jedną z przyczyn wysokiej śmiertelności z powodu raka płuca jest jego bezobjawowy przebieg w początkowej fazie rozwoju, co znacznie opóźnia diagnozę. Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka płuca jest palenie tytoniu, które jest przyczyną ok. 90% zachorowań.

Objawy

Najczęściej zgłaszanym przez pacjentów objawem jest kaszel lub zmiana charakteru kaszlu u palaczy. Do innych objawów należą: duszności, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, nawracające zapalenia płuc. Wyżej wymienione występują w przypadku miejscowego wzrostu guza. W momencie naciekania przez nowotwór sąsiednich narządów dołączają się związane z tym objawy. Mogą to być bóle barku (w momencie gdy guz umiejscowiony jest w szczycie płuca), zaburzenia rytmu serca (przy naciekaniu serca) lub chrypka (przy naciekaniu nerwów).

Następnym etapem rozwoju nowotworu złośliwego jest rozprzestrzenianie się do innych tkanek i organów tzw. tworzenie przerzutów odległych. Na fakt ich występowania wskazywać mogą bóle głowy i objawy neurologiczne (przy przerzutach do ośrodkowego układu nerwowego), bóle kości lub złamania (przy przerzutach do kości), bóle brzucha, nudności, utrata masy ciała (przy przerzutach do wątroby) i inne.

Leczenie

Leczeniem raka płuca zajmują się lekarze kilku specjalności. Najczęściej są to pulmonolodzy, chirurdzy klatki piersiowej (torakochirurdzy) oraz onkolodzy kliniczni. Metody leczenia raka płuca różnią się w zależności od rodzaju nowotworu. W zależności od wyniku badania histopatologicznego, raka płuca dzieli się na dwie główne grupy tj. raka drobnokomórkowego (20%) i niedrobnokomórkowego (80%).

Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca zależy od zaawansowania procesu nowotworowego oraz stanu klinicznego pacjenta. Do najczęściej stosowanych metod należą:
- leczenie operacyjne – polegające na wycięciu fragmentu płuca lub płuca w całości; stosowane głównie w nowotworach we wczesnych stadiach rozwoju;
- radioterapia;
- chemioterapia.

Często praktykowane jest łączne stosowanie wyżej wymienionych metod celem zwiększenia skuteczności leczenia. Należy mieć jednak na uwadze, że każda metoda wiąże się z możliwością wystąpienia działań niepożądanych.

Najbardziej agresywną postać raka płuca stanowi rak drobnokomórkowy. W jego przypadku wskazania do leczenia chirurgicznego są bardzo ograniczone, natomiast podstawową metodę terapii stanowi chemioterapia (często z uzupełniającą radioterapią).

Mimo wysiłków wkładanych w leczenie raka płuca, osiągane rezultaty wciąż nie są zadowalające. Rak ten nadal należy do najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Najważniejszą rolę stanowi więc zapobieganie wystąpieniu tego nowotworu, przede wszystkim przez zwalczanie palenia tytoniu.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza