Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Rak piersi oraz jajnika

Zdrowie
Rak piersi oraz jajnika
Autor:

Dwa rodzaje nowotworów, występujące głównie u kobiet

 

Rak piersi

W dzisiejszych czasach rak piersi nie jest dla pacjenta wyrokiem, jakim był 20 lat temu - śmiertelność spadła znacznie dzięki badaniom profilaktycznym, wcześniejszemu wykrywaniu oraz nowemu, bardzo skutecznemu, leczeniu. Należy pamiętać, że każdy człowiek może sam zwiększyć swoje szanse na wyleczenie choroby poprzez regularne samobadanie, wizyty u lekarza oraz mammografię.

Objawy i diagnostyka

Najczęściej pierwszym objawem raka piersi jest wyczuwalny przez skórę guzek lub nieprawidłowy wynik mammografii. Jednak nie zawsze rak piersi jest łatwy do wykrycia. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, to:
- obrzęk pachy, opuchlizna,
- ból lub tkliwość piersi (należy jednak pamiętać, że guzek w piersi jest zazwyczaj bezbolesny),
- zmiana kształtu piersi, 
- zaciągniecie brodawki sutkowej,
- zmiana rozmiaru piersi, ucieplenia skóry piersi,
- pojawienie się owrzodzenia, brodawki, swędzenia, przeczulicy
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów, należy skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań, jak badania krwi, rentgenowskie, biopsja etc. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie raka piersi zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

Rak piersi u mężczyzn

Wbrew pozorom, rak piersi występuje również u mężczyzn, choć stanowi 1% wszystkich raków piersi. Dotyka przede wszystkim mężczyzn w wieku 60-70 lat, jednakże może się również pojawić u młodszych mężczyzn, a nawet u chłopców.
Mężczyzn do raka piersi predysponują:
- ekspozycja na promieniowanie (RTG, TK),
- estrogeny,
- choroby przebiegające z hiperestrogenizmem, takie jak marskość wątroby, zespół Klinefeltera, 
- zachorowania na raka piersi kobiet spokrewnionych z mężczyzną.

Rak jajnika

Rak jajnika najczęściej dotyka kobiet w wieku od 50 do 70 roku życia. Na początku choroby nie występują żadne charakterystyczne objawy, natomiasty gdy kobieta zaczyna odczuwać dolegliwości, nowotwór jest już często na etapie bardzo zaawansowanym.
Choć rak jajnika zazwyczaj występuje po okresie menopauzy, również młodsze kobiety mogą zapaść na tę chorobę, zwłaszcza w przypadku, gdy w rodzinie występował ten rodzaj nowotworu.

Objawy

Najczęstszymi objawami zaawansowanego raka jajnika są:
- częste wzdęcia brzucha
- ból dolnej części brzucha i miednicy
- problemy z przyjmowaniem pokarmów, uczucie pełności po spożyciu małych porcji
- problemy z układem moczowym, częste oddawanie moczu lub nagła potrzeba oddania moczu
W przypadku wystąpienia któregoś z powyższych objawów, należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem w jak najkrótszym możliwym terminie. Objawy te nie są przypisane tylko rakowi jajnika, jednak wymagają dalszej diagnostyki, zwłaszcza gdy mimo mijającego czasu nie ustępują.
Inne, mniej charakterystyczne objawy raka jajnika to:
- zmęczenie
- niestrawność
- bóle pleców
- ból podczas stosunku
- zaparcia
- zmiana cyklu miesiączkowego

Leczenie

Leczenie raka piersi jest zależne od typu histologicznego raka i stopnia zaawansowania. Stosuje się różne metody, przede wszystkim chirurgię, radioterapię, leczenie hormonalne, immunoterapię i chemioterapię.
Sposób leczenia zależy od :
- typu nowotworu,
- szybkości z jaką nowotwór się rozwija,
- ogólnego stanu zdrowia i wieku.
Natomiaast w przypadku raka jajnika, głównym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu chorego jajnika bądź jajników.

Rola wczesnego wykrywania i profilaktyki

Należy pamiętać o przeprowadzaniu regularnych badań lekarskich - im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym większa szansa na nasz całkowity powrót do zdrowia. Również prowadzenie higienicznego trybu życia oraz przestrzeganie zdrowej diety ma tutaj ogromne znaczenie, zarówno dla łagodniejszego przebiegu choroby, jak i dla zminimalizowania ryzyka zachorowania. 

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza