Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Rak pęcherza moczowego – niedostrzegane zagrożenie

Kategoria | Zdrowie
Rak pęcherza moczowego – niedostrzegane zagrożenie

Co może spowodować raka?

Rak pęcherza moczowego zwykle jest wykrywany zbyt późno, z uwagi na niecharakterystyczne objawy. Jakie czynniki mogą go wywołać i co powinno skłonić do wizyty u lekarza?

Tytoń

Głównym czynnikiem, zwiększającym ryzyko zachorowania aż kilkakrotnie, jest palenie tytoniu. Co ważne, nawet zaprzestanie palenia nie eliminuje całkowicie zagrożenia – nowotwór może pojawić się po wielu latach. Podobnie ma się sytuacja z drugim czynnikiem ryzyka – ekspozycją na substancje toksyczne, takie jak benzydyna.

Na wystąpienie raka pęcherza moczowego narażone są również osoby chore na cukrzycę bądź choroby pasożytnicze pęcherza moczowego. Nowotwór rozwija się czterokrotnie częściej u mężczyzn, a w większości przypadków rozpoznawany jest po 55. roku życia.

Krwiomocz i objawy niecharakterystyczne

Najczęściej występującym objawem raka pęcherza moczowego jest krwiomocz. Oddawaniu krwi wraz z moczem może towarzyszyć ból, choć nie jest to regułą. Ponadto, objaw ten może ustąpić z czasem, jednak nie świadczy to o zahamowaniu rozwoju nowotworu. Dlatego też każde zaobserwowane pojawienie się krwi w moczu powinno powodować niezwłoczną wizytę u lekarza.

Kolejne objawy towarzyszące nowotworowi pęcherza moczowego to:

  • częste oddawanie moczu,
  • pieczenie bądź ból podczas oddawania moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • nagłe uczucie parcia na pęcherz.

Powyższe objawy są niecharakterystyczne – niekoniecznie muszą świadczyć o rozwijającym się raku. Mogą bowiem jedynie być oznaką infekcji czy kamicy pęcherza moczowego.

Leczenie

Metoda leczenia raka pęcherza moczowego jest zależna od stopnia zaawansowania choroby. We wczesnym stadium można usunąć sam nowotwór oraz zastosować chemioterapię. Natomiast formy zaawansowane wymagają wycięcia części lub nawet całego pęcherza moczowego.

Jak w przypadku wszystkich nowotworów, czynnikiem kluczowym dla wyleczenia jest podjęcie terapii w jak najwcześniejszej fazie choroby. Dlatego też nie należy bagatelizować objawów oraz poddawać się regularnym kontrolom lekarskim. Warto również wdrożyć zasady profilaktyki, które obejmują przede wszystkim nie palenie tytoniu, zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną oraz dbanie o zachowanie prawidłowej masy ciała.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza