Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Rak jądra

Zdrowie
Rak jądra
Autor:

Co należy wiedzieć o raku jądra?

Rak jądra powstaje, gdy komórki budujące jądro zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany. Nowotwór ten jest wyleczalny, zwłaszcza przy podjęciu leczenia we wczesnym stadium choroby. Jest to rzadki rodzaj raka, jednak ze względu na to, że bardzo często występuje u młodych mężczyzn, świadomość społeczna w kwestii tej choroby systematycznie wzrasta.

Nowotwory jądra możemy podzielić na dwa główne typy: nasieniaki i nienasieniaki. Nasieniaki rosną wolno, przez długi czas nie dają przerzutów i bardzo dobrze odpowiadają na leczenie radioterapią. Natomiast nienasieniaki rosną szybciej, słabiej reagują na radioterapię, a przerzuty następują w krótszym czasie.

Przyczyny i objawy

Do tej pory nie ma jednoznacznych badań wskazujących, co jest przyczyną raka jądra, natomiast niektóre schorzenia, jak zespół Klinefeltera czy niezstąpienie jądra, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Najczęstsze objawy to:

  • guz lub obrzęk moszny (może być bolesny lub bezbolesny)
  • uczucie ciężkości w okolicy moszny
  • tępy ból w pachwinie

Spora część mężczyzn sama wykrywa u siebie raka bądź wykrycie następuje podczas rutynowego badania fizykalnego. Natomiast przyczyn powyższych objawów może być wiele, dlatego lekarz zleca dodatkowe testy - np. krwi, USG jąder lub tomografię komputerową.

Leczenie

Jeśli testy potwierdzą raka, niezbędna będzie operacja wycięcia jądra. Operacja jest jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym potwierdzenie, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia. Ta informacja pomoże również w wyborze dalszego sposobu postępowania.

Leczenie po operacji obejmuje obserwację, chemioterapię i radioterapię. Chemioterapia jest często stosowana w przypadku, gdy nowotwór przerzutuje do innych narządów.

Dla niektórych mężczyzn usunięcie jądera jest wystarczającym sposobem na całkowite wyleczenie.

Co z życiem seksualnym?

U większości mężczyzn usunięcie jąder nie powoduje impotencji i problemów z posiadaniem potomstwa. Ale jeżeli problemy takie występują przed leczeniem, operacja może pogorszyć sytuację. Również radioterapia może stać się przyczyną późniejszej bezpłodności. Mężczyźni decydujący się na operację powinni pomyśleć o zachowaniu nasienia poprzez przekazanie go do banku spermy.

Natomiast w kwestii estetycznej - niektórzy decydują się na sztuczną protezę jądra. Umieszcza się ją w mosznie, aby zachować naturalny wygląd narządów płciowych

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza