Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Przyczyny mikrocefalii

Kategoria | Zdrowie
Przyczyny mikrocefalii

Kiedy występuje ryzyko pojawienia się małogłowia?

Małogłowie, czyli mikrocefalia, występuje wtedy, gdy dziecko rodzi się z głową znacznie za małą w stosunku do ustalonej normy. Jednak nie tylko czaszka jest zmniejszona – dotyczy to również mózgu. Co może wywołać mikrocefalię?

Obniżona sprawność

W związku z tym, że przy mikrocefalii również mózg jest mniejszy niż u zdrowego człowieka, małogłowiu towarzyszy zwykle niepełnosprawność intelektualna. Niekiedy pojawiają się też zaburzenia ze strony układu nerwowego. Ponadto, mikrocefalia często współistnieje z innymi chorobami lub wadami wrodzonymi.

Matka

Małogłowie może się rozwinąć, jeżeli dziecko jeszcze przed narodzeniem zostanie zainfekowane, np. wirusem opryszczki. Przyczyna może tkwić również w chorobach neurologicznych, np. krwawieniu do układu nerwowego czy niedotlenieniu płodu.

Ponadto, istotnie jest zachowanie samej matki. Ryzyko wystąpienia mikrocefalii zwiększają znacznie tytoń, alkohol i narkotyki, ale także różne leki – zwłaszcza przyjmowanie przez matkę więcej niż jednego leku przeciwpadaczkowego. Małogłowie u dziecka jest również bardziej prawdopodobne wtedy, gdy matka cierpi na choroby takie, jak cukrzyca, fenyloketonuria czy też jest zwyczajnie niedożywiona.

Co ważne, mikrocefalię może powodować coraz bardziej rozprzestrzeniający się ostatnio wirus Zika. Związek ten nie został jeszcze potwierdzony, jednak od czasu, gdy zaczęto notować znaczną ilość przypadków zarażenia wirusem Zika w Brazylii, zwiększyła się tam jednocześnie ilość dzieci urodzonych z małogłowiem. Z tego powodu przed planowanym zajściem w ciążę lub już w jej trakcie warto powstrzymać się od wyjazdu w rejony, w których obecny jest ten wirus.

Genetyka

Mikrocefalia bywa spowodowana także wadami genetycznymi. Mogą ją wywołać nieprawidłowości zarówno w obrębie jednego genu, jak i dotyczące całych chromosomów. I tak, małogłowie może być następstwem zespołu Retta czy zespołu Seckela, ale też zespołu Downa, Edwardsa czy zespołu kociego krzyku.

Choć nie mamy wpływu na pulę genów, którą otrzyma dziecko, warto wystrzegać się czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tego zaburzenia. Niezależnie bowiem od przyczyny małogłowia, choroba ta jest nieuleczalna.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza