Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Przyczyny depresji

Kategoria | Zdrowie
Przyczyny depresji

Po czym rozpoznać depresję?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Dotyka nawet kilkunastu osób na sto. Choroba może mieć wiele przyczyn, również współistniejących ze sobą. Po czym można ją rozpoznać?

Smutek, lęk

Osoba cierpiąca na depresję odczuwa mniejszą radość z życia niż zdrowy człowiek. Ma obniżony nastrój, czuje się przygnębiona, smutna, może odczuwać lęk. Często traci poczucie sensu życia, ma wahania nastroju, jest zrezygnowana i mniej wrażliwa na bodźce emocjonalne. Do tego ma problemy z koncentracją, a z czasem zaczyna zaniedbywać obowiązki, aż do niemożności zmobilizowania się do wykonania prostych czynności, jak choćby wstanie z łóżka rano.

U osoby dotkniętej depresją zwykle obserwuje się także zaburzenia snu – chory budzi się wcześniej niż zwykle, czuje się niewyspany, ma problemy z ponownym zaśnięciem. Występuje także obniżenie popędu seksualnego oraz apetytu. Człowiek cierpiący na depresję często traci sporą ilość kilogramów w krótkim czasie, musi się zmuszać do jedzenia, a samo pożywienie wydaje się być bez smaku. W niektórych przypadkach może zajść sytuacja odwrotna – osoba chora odczuwa nadmierne łaknienie, objawiające się zmianą dotychczasowych nawyków żywieniowych, najczęściej w stronę jedzenia niezdrowego, wysokokalorycznego i słodkiego, co powoduje wzrost masy ciała.

O depresji można mówić wtedy, gdy podstawowe objawy (głównie te dotyczące obniżonego nastroju) występują przynajmniej przez kilka tygodni.

Wewnętrzne, zewnętrzne

Przyczyny depresji mogą być różnorodne. Często tkwią w genetyce. Choroba co prawda nie jest dziedziczona, jednak skłonność do niej – tak. Dlatego też osoby, u których depresja występowała w rodzinie, powinny przebadać się jak najszybciej po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów.

Depresję może wywołać także traumatyczne, stresujące wydarzenie, jak np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, a nawet narodziny dziecka. W takich sytuacjach przygnębienie i ogólny obniżony nastrój są normalne, jednakże jeżeli utrzymują się przez długi czas, mogą stanowić problem. Choroba jest też niekiedy konsekwencją innych schorzeń somatycznych, np. chorób układu krążenia, nowotworów, zaburzeń hormonalnych.

Zaburzenie psychiczne w postaci depresji może być także spowodowane niską samooceną i pesymistycznym myśleniem. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez długi czas, w końcu może się zacząć pogłębiać. Wtedy właśnie chory zaczyna tracić radość życia, obwiniać się za wszystko, coraz głębiej popadać w spiralę obniżonego nastroju. Aż w końcu zaczyna cierpieć na depresję.

Jak leczyć?

W lekkich i umiarkowanych przypadkach często wystarcza sama psychoterapia oraz wsparcie osób bliskich. Osoba dotknięta schorzeniem uczy się zmieniać swoje nastawienie, patrzeć na świat i na siebie w inny sposób. Terapia jest długotrwała – najczęściej trzeba wielu tygodni, zanim pojawią się pierwsze widoczne rezultaty. Jednak mimo to warto się jej podjąć i konsekwentnie trzymać.

W cięższych przypadkach choroby konieczna jest wizyta u psychiatry i farmakoterapia. Wtedy psychoterapia wspomaga jedynie działanie leków. I tutaj również efekty nie pojawiają się od razu – aby zaczęły działać, potrzeba przynajmniej kilku tygodni, a samo leczenie musi trwać nieprzerwanie przez długi okres.

Choć nie zawsze można zapobiec depresji, dzisiejsza medycyna pozwala wyleczyć skutecznie tę chorobę. Dlatego też warto skorzystać z porady lekarskiej niezwłocznie po rozpoznaniu objawów schorzenia u siebie lub osoby bliskiej. Im szybciej terapia się rozpocznie, tym szybciej przyjdą efekty leczenia. I chora osoba szybciej odzyska radość życia.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza