Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Prozac

Kategoria | Zdrowie
Prozac

Prozac - fenomen czy niebezpieczeństwo?

Prozac to bardzo popularny lek, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Uwielbiany jest zarówno przez młodzież, jak i dorosłych; milionom ludzi kojarzy się z cudownym ,,lekiem na całe zło’’. Jak wiele prawdy jest w chwytliwych sloganach firm farmaceutycznych?

Czym jest prozac?

Prozac to nazwa handlowa fluoksetyny, popularnego leku przeciwdepresyjnego, który zapobiega m. in. powstawaniu myśli samobójczych. Jednak u małej grup ludzi, przede wszystkim dotyczy to osób poniżej 25. roku życia, zażywanie rzeczonej substancji może mieć skutek odwrotny do zamierzonego - istnieje ryzyko pogorszenia się depresji, obniżenia nastroju i wystąpienia myśli, a nawet prób samobójczych. Bardzo ważna więc jest rozmowa z lekarzem, który oceni efekty działania fluoksetyny. Prozac może bowiem również powodować odczucia takie jak:
- niepokój
- napady paniki
- uczucie gniewu
- irytacja
- reakcje impulsywne
- szybka mowa.

Co leczymy fluoksetyną?

Fluoksetyną leczymy:

- depresję
- ataki paniki
- napady obsesyjno – kompulsywne
- bulimię
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- anoreksję
- zespół stresu pourazowego
- katalepsję
- narkolepsję.
Lek może poprawić nastrój, sen, apetyt, dodać energii. Prozac zmniejsza lęk i zapobiega atakom paniki. Zapobiega także napadom obsesyjno – kompulsywnym, takim jak przymusowe mycie rąk, liczenie, kilkukrotne sprawdzanie wykonania jakiejś czynności. Fluoksetyna zmniejsza objawy zespołu przedmiesiączkowego, takie jak irytacja, wzrost apetytu i depresja. Działa też korzystnie na objawy bulimii.

Jak stosować Prozac?

Przed zastosowaniem Prozacu należy dokładnie przeczytać ulotkę. Lek stosuje się zazwyczaj raz dziennie, rano. Natomiast w przypadku lekarskiego zalecenia zażywania leku dwa razy na dobę, należy stosować jedną dawkę rano oraz jedną wieczorem.
Nie wolno samodzielnie przerywać stosowania Prozacu - wymaga to konsultacji z lekarzem, gdyż odstawienie leku może wiązać się z koniecznością uprzedniego stopniowego zmniejszania dawki.

Działania niepożądane

Prozac, poza swoim niewątpliwie pozytywnym działaniem, wykazuje również działania niepożądane. Najczęstsze z nich to :
- nudności
- wymioty
- zawroty głowy
- niepokój
- problemy ze snem
- utrata apetytu
- zmęczenie
- zwiększona potliwość.
Należy natychmiast poinformować lekarza o wystąpieniu skutków ubocznych, zwłaszcza gdy obejmują one:
- zmiany nastroju
- myśli samobójcze
- siniaczenie i zwiększone krwawienie
- osłabienie siły mięśniowej
- drgawki
- spadek libido
- utratę masy ciała.

Czy Prozac można przedawkować?

Tak. W przypadku podejrzenia przedawkowania fluoksetyny u siebie lub znajomej osoby - konieczne jest bezzwłoczne wezwanie pogotowia ratunkowego.
Natomiast w sytuacji, gdy zapomnimy o przyjęciu lek, należy zażyć dawkę tak szybko, jak to tylko możliwe, przy czym - nie wolno przyjmować podwójnej ilości.
Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza