Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Profilaktyka hipoglikemii, czyli jak uniknąć niedocukrzenia?

Kategoria | Zdrowie
Profilaktyka hipoglikemii, czyli jak uniknąć niedocukrzenia?

Profilaktyka hipoglikemii

Cukrzyca to choroba metaboliczna, zaliczana do chorób społecznych i cywilizacyjnych, w 2006 uznana przez ONZ za pierwszą niezakaźną epidemię współczesnego świata. Częstość jej występowania na świecie szacuje się na ok. 200 mln. Według danych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego cukrzyca dotyczy ponad 3 mln Polaków. Najczęstszą przyczyną obniżenia glikemii jest terapia w przebiegu cukrzycy - najczęściej insuliną. Istotne jest znajomość objawów i metod zapobiegania stanom hipoglikemii w przebiegu cukrzycy ze względu na możliwe poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia osoby chorej na cukrzycę.

Czym jest hipoglikemia?

Według definicji hipoglikemia, nazywana również niedocukrzeniem, to stężenie glukozy we krwi żylnej poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l), niezależnie od występowania objawów.

Objawy hipoglikemii takie jak pocenie się, uczucie wilczego głodu, drżenie rąk, kołatanie serca, zaburzenia koncentracji, osłabienie, uczucie zmęczenia, niewyraźne widzenie  mogą mieć różne nasilenie. W najcięższych przypadkach obniżony poziom glukozy we krwi może doprowadzić do śpiączki hipoglikemicznej, rzadko do śmierci.

Przyczyny obniżenia glikemii

Najczęstszą przyczyną obniżenia glikemii jest terapia w przebiegu cukrzycy- najczęściej insuliną, rzadziej w przypadku leczenia doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, takimi jak pochodne sulfonylomocznika. Hipoglikemia często występuje u pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą, którzy właśnie rozpoczęli leczenie insuliną. Hipoglikemia może również wystąpić po spożyciu substancji metabolizowanych w wątrobie- alkoholu, niektórych leków, w chorobach  takich jak marskość wątroby (również w przebiegu choroby alkoholowej), niewydolność nerek, chorobach metabolicznych innych niż cukrzyca, w przypadku niedożywienia, utraty masy ciała, wymiotów oraz po wysiłku fizycznym, czy w czasie  infekcji. Typowo hipoglikemia pojawia się rano - przed śniadaniem lub po południu, gdy posiłki zostaną pominięte lub ich spożycie opóźnione.

Hipoglikemia względna

Objawy niedocukrzenia mogą również wystąpić przy poziomie glukozy we krwi 100mg/dl, na czczo określanym jako prawidłowy, gdy glikemia gwałtownie spadnie do tego poziomu z wysokiej wartości, np. z 250mg/dl.  Do takiego zjawiska, nazywanego niedocukrzeniem względnym,  może dojść  np. po wdrożeniu intensyfikacji terapii insuliną w sytuacji, gdy przez długi okres czasu glikemia była niewyrównana. W tym wypadku częstym błędem jest spożycie dodatkowej przekąski, co niweluje skuteczność terapii.

Edukacja istotna w profilaktyce hipoglikemii

Oprócz znajomości objawów, w profilaktyce hipoglikemii niezwykle istotne jest to, by każdy leczony insuliną pacjent chory na cukrzycę miał opaskę na rękę lub karteczkę informującą o chorobie, a osoby najbliższe, w przypadku dzieci - opiekunowie - byli profesjonalnie wyedukowani odnośnie postępowania w przypadku niedocukrzenia.

Częste oznaczanie glikemii, obowiązkowo przed snem i wysiłkiem fizycznym, przed rozpoczęciem jazdy samochodem oraz w przypadku odstępstw od codziennej diety i aktywności fizycznej,  w czasie infekcji, przestrzeganie zaleceń dietetycznych oraz dotyczących stosowania insuliny,  unikanie spożywania alkoholu są konieczne, by zminimalizować ryzyko zagrażającego zdrowiu i życiu pacjentów chorych na cukrzycę obniżeniu glikemii.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza