Jak poprawnie przeprowadzić samobadanie jąder?
Rak jąder jest jednym z najczęstszych nowotworów wśród młodych mężczyzn. Sprawdź, jak poprawnie wykonać profilaktyczne samobadanie jąder i zadbaj o siebie! Polega to na wyczuciu ewentualnych guzków i nieprawidłowości. Co ważne, można wykonać samodzielnie, zazwyczaj stojąc przed lustrem. Rutynowe samobadanie jąder może zwiększyć świadomość stanu jąder i pomóc w wykryciu ewentualnych zmian. Może również zwrócić uwagę na potencjalne problemy z jądrami. Pamiętaj, że w przypadku wykrycia guzków lub innych zmian podczas samobadania jąder, należy umówić się na wizytę u lekarza.
Samobadanie jąder - dlaczego warto?
Samobadanie jąder pomaga dowiedzieć się, jak normalnie wyglądają i są odczuwane jądra. Wtedy jest bardziej prawdopodobne, że zauważysz subtelne zmiany. Znalezione zmiany w jądrach nie muszą oczywiście oznaczać najgorszego. W wielu przypadkach są jedynie oznaką powszechnego łagodnego stanu, takiego jak infekcja lub torbiel. Regularne badanie może jednak pozwoić wykryć również znacznie poważniejsze schorzenia.
Kto powinien rozważyć regularne badania jąder?
Samobadanie jąder powinno być regularnie wykonywane przez każdego mężczyznę. Rak jąder jest jednak stosunkowo rzadkim rodzajem raka. Jest również wysoce uleczalny w początkowych stadiach.
Samodzielne badanie jąder nie wiąże się z żadnym bezpośrednim ryzykiem. Jeśli jednak zauważysz niepokojące zmiany, koniecznie należy ustalić jego przyczynę. Może to obejmować badania krwi, badania ultrasonograficzne lub procedurę usunięcia tkanki jądra w celu zbadania (biopsja).
Samobadanie jąder - jak się przygotować?
Samobadanie jąder nie wymaga specjalnego przygotowania. Może być jednak łatwiejsze podczas lub po ciepłej kąpieli lub prysznicu. Ciepło rozluźnia bowiem mosznę, ułatwiając wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i guzków.
Aby wykonać samobadanie jąder, stań bez ubrania przed lustrem. Następnie:
- Poszukaj obrzęku. Przytrzymaj penisa z boku i zbadaj skórę moszny.
Zbadaj każde jądro. Używając obu rąk, umieść palce wskazujący i środkowy pod jądrem, a kciuki na górze.
Delikatnie obracaj jądro między kciukami i palcami. Sprawdź i wyczuj wszelkie zmiany w jądrze. Mogą to być twarde grudki, gładkie zaokrąglone guzki lub nowe zmiany w rozmiarze lub kształcie jądra.
Podczas samobadania jąder możesz zauważyć kilka rzeczy związanych z jądrami, takich jak guzki na skórze moszny, które wydają się nietypowe, ale nie są oznakami raka. Wrastające włoski, wysypka lub inne problemy skórne mogą powodować powstawanie guzków na skórze. - Możesz również wyczuć miękki, szorstki przewód, który jest normalną częścią moszny zwaną najądrzem. Prowadzi on w górę od górnej części tylnej części każdego jądra.
Co robić, jeśli wykryjesz zmianę w jądrze?
Umów się na wizytę u lekarza, jeśli podczas samobadania jąder zauważysz guzek lub inną zmianę. W zależności od okoliczności, lekarz może wykonać badanie jąder, a następnie badanie krwi, USG lub biopsję.
Pamietaj jednak, że większość zmian w jądrach nie jest spowodowana rakiem jąder. Szereg stanów nienowotworowych może powodować zmiany w jądrach, takie jak torbiel, uraz, infekcja, przepuklina i gromadzenie się płynu wokół jąder (wodniak).