Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Prawa pacjenta

Informacje
Prawa pacjenta
Autor:

Oto prawa, które przysługują każdemu pacjentowi

Każdy pacjent ma określone, przysługujące mu prawa. Warto się z nimi zapoznać, by w razie potrzeby móc je egzekwować.

Prawo do świadczeń zdrowotnych oraz zgoda na udzielenie pomocy

Każdy pacjent ma prawo do uzyskania świadczeń zdrowotnych, które są zgodne z aktualną wiedzą medyczną oraz do natychmiastowego uzyskania pomocy, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia. Oznacza to, iż lekarz nie może odmówić udzielenia świadczeń zdrowotnych.

Ponadto, pacjenci mogą wyrazić zgodę na leczenie. A także odmówić, jeżeli z różnych przyczyn nie chcą otrzymać pomocy.

Dodatkowo, pacjent może żądać zwołania konsylium lekarskiego bądź wymagać, by lekarz lub pielęgniarka zasięgnęli opinii innej osoby (choć ci mają prawo odmówić).

Prawo do informacji oraz tajemnica informacji

Pacjent ma prawo uzyskać pełną informację odnośnie stanu swojego zdrowia. Powinna ona zostać przedstawiona w sposób dla niego zrozumiały, a jej podania może żądać zarówno od lekarzy, jak i pielęgniarek. Z drugiej strony, jeżeli takie jest życzenie osoby chorej, ma ona prawo do nie wyrażenia zgody na otrzymywanie informacji o swoim zdrowiu i przebiegu leczenia.

Z wyjątkiem pewnych szczególnych sytuacji, np. zagrożenia innych osób, każdy pacjent ma prawo do zachowania swojego stanu zdrowia w tajemnicy. Oznacza to także, że lekarze i pielęgniarki nie mogą podawać informacji, dotyczących leczenia oraz chorób, osobom nieupoważnionym.

Prawo do zgłaszania działań niepożądanych

Każdy pacjent może zgłosić lekarzowi lub odpowiednim organom skutki uboczne zażywania danego leku.

Prawo do poszanowania intymności, godności, życia prywatnego oraz wiary

Chory ma prawo być traktowany jak istota ludzka. Ma prawo do tego, by podczas udzielania pomocy obecne były osoby bliskie, a także do odwiedzin i kontaktu telefonicznego z nimi. Ponadto, może nie wyrazić zgody na obecność innych osób, niż te, które wykonują świadczenia medyczne.

Prawo do dokumentacji medycznej

Każdy pacjent ma prawo do uzyskania wglądu w dokumentację medyczną dotyczącą swojej osoby. Personel medyczny nie może ukryć wyników badań bądź uniemożliwić dostępu do dokumentacji czy sporządzenia jej kopii.

Prawo do przechowywania rzeczy w depozycie

Pacjent podczas pobytu w szpitalu i innych tego typu placówkach, może pozostawić swoje rzeczy osobiste w depozycie. Placówka ma obowiązek je przyjąć, a także staje się za nie odpowiedzialna.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza