Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Pracoholizm dotyka ludzi ambitnych

Kategoria | Zdrowie
Pracoholizm dotyka ludzi ambitnych

Jakie są objawy pracoholizmu?

Pracoholizm jest poważnym uzależnieniem, prowadzącym do zaniedbania życia osobistego i rodzinnego, przeciążenia całego organizmu, a nawet do chorób psychicznych. Po czym  można rozpoznać pracoholika? Jak pomóc takiej osobie?

Kogo dotyczy problem?

Pracoholizm najczęściej dotyka perfekcjonistów, ludzi ambitnych, lubiących stawiać sobie wyzwania i odnosić zwycięstwo nad innymi. Osoby podatne to te zmagające się z niskim poczuciem własnej wartości, borykające się z nieśmiałością, chcące ją zrekompensować osiągnięciem wysokiego statusu społecznego.

Po czym rozpoznać pracoholika?

Pracoholizm odznacza się charakterystycznymi cechami. Należą do nich:

  • ciągłe myślenie o pracy, również w czasie wolnym,
  • wyraźny spadek nastroju w dni wolne od pracy,
  • perfekcjonizm,
  • częsta praca po godzinach,
  • lekceważenie zmęczenia,
  • przedkładanie życia zawodowego nad osobiste,
  • zaburzenia snu,
  • koncentrowanie się podczas rozmowy na pracy,
  • pracowanie nawet podczas dni wolnych i urlopu.

Skutki pracoholizmu

Pracoholizm jest uzależnieniem. I jak każde uzależnienie ma bardzo negatywne skutki. Jednym z nich jest permanentne przemęczenie organizmu, prowadzące do wypalenia zawodowego. Przemęczenie skutkuje nieprawidłowym funkcjonowaniem organizmu, może przyczynić się do wielu chorób, jak choćby wrzody żołądka czy nadciśnienie. Może wywołać również zaburzenia psychiczne, jak depresja, a w najgorszym wypadku – śmierć z przepracowania, która to może dotknąć nawet ludzi młodych i zdrowych.

Samopomoc i terapia

Aby uniknąć pracoholizmu, należy pamiętać że pracujemy po to, aby móc cieszyć się życiem po pracy. Warto poświęcać odpowiednio dużo czasu na relaks – najlepiej nie pracować więcej niż 45-50 godzin tygodniowo. I w czasie wolnym pamiętajmy o wyłączeniu telefonu służbowego, koncentrowaniu się na przyjemnościach, aktywności fizycznej, nie myśleniu o pracy.

Jeżeli natomiast pracoholizm osiągnął już poważne stadium, tj. pojawiło się notoryczne przesiadywanie w pracy, pracowanie w domu, zaniedbywanie rodziny i inne charakterystyczne objawy uzależnienia, warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Dzięki psychoterapii osoba dotknięta pracoholizmem będzie w stanie uświadomić sobie w pełni swój stan oraz przywrócić równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza