Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Potęga diety w walce z jelitem drażliwym

Kategoria | Dieta
Potęga diety w walce z jelitem drażliwym

O czym należy pamiętać przy zespole jelita drażliwego?

Życie w stresie, spożywanie posiłków w pośpiechu, nieprawidłowe odżywianie, wszystko to ma wpływ na nasz organizm. I może być przyczyną powstania zespołu jelita drażliwego. Czym charakteryzuje się to schorzenie?

Co to jest IBS?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to schorzenie, w wyniku którego dochodzi do zaburzenia pracy jelit. Przyczyny jej powstania nie są do końca znane, choć pod uwagę bierze się czynniki genetyczne. Charakterystyczna dla niej jest obecność bólu w dolnej części brzucha, który ustępuje po wypróżnieniu się. Choroba może powodować zaparcia lub biegunki, a niekiedy przybiera postać mieszaną. Osoba dotknięta tą przypadłością może również cierpieć na wzdęcia, a po posiłku odczuwać potrzebę natychmiastowego wypróżnienia się. Objawy nasilają się również w stresujących sytuacjach.

Jak leczyć?

W leczeniu zespołu jelita drażliwego stosowane są niekiedy leki przeciwbiegunkowe lub przeciwzaparciowe, zależnie od formy choroby. Osobie nią dotkniętej oferuje się również wsparcie psychologiczne. Jednak zdecydowanie najważniejszym elementem terapii jest dieta.

Zaparcia

BłonnikJeżeli chory cierpi na postać zaparciową choroby, powinien jeść przede wszystkim dużo potraw zawierających błonnik. Wskazane jest tutaj ciemne pieczywo, a także zboża w postaci otrębów czy płatków. Osoba dotknięta przypadłością powinna również spożywać dużo surowych warzyw, takich jak sałata, buraki czerwone czy pomidory, a także śliwki (również w postaci kompotu). Należy unikać kapusty, serów oraz suchych pokarmów.

Biegunki

ZiemniakiNatomiast w postaci biegunkowej należy ograniczyć błonnik w diecie – wskazane jest jasne pieczywo. Pomogą warzywa, takie jak marchew. Warto spożywać też produkty takie, jak ryż, ziemniaki czy kasze - pomogą opanować ataki biegunki. W tej postaci postaci zespołu jelita drażliwego ważne jest również ograniczenie cukru oraz wszelkich zawierających dużą ilość fruktozy owoców, np. gruszek, gdyż wszelkie formy cukru przyczyniają się do powstawania biegunek. 

Wzdęcia

Dieta lekkostrawnaJeśli chory cierpi również na wzdęcia, powinien przede wszystkim unikać wszelkich dań ciężkostrawnych. Z diety należy również wyeliminować ostre przyprawy, kapustę, warzywa strączkowe, grzyby oraz pieczywo zawierające dużą ilość błonnika. Istotne jest spożywanie wyłącznie potraw niskotłuszczowych. Konieczne jest też zaprzestanie picia napojów gazowanych, które w znacznym stopniu przyczyniają się do występowania objawów choroby.

Odpowiednio dobrana dla danego pacjenta dieta jest kluczem do opanowania dolegliwości. Przestrzeganie jadłospisu umożliwia znaczne ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie objawów choroby. A to ułatwia osobie dotkniętej przypadłością normalne funkcjonowanie.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza