Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Po czym rozpoznać wypalenie zawodowe?

Kategoria | Zdrowie
Po czym rozpoznać wypalenie zawodowe?

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Wypalenie zawodowe kiedyś przypisywane było głównie osobom pracującym w kontakcie z ludźmi, np. lekarzom czy nauczycielom. Jednak w chwili obecnej wiadomo, że może ono przydarzyć się każdemu, niezależnie od wykonywanego zawodu. I pojawia się w coraz młodszym wieku. Jak je rozpoznać i jak mu przeciwdziałać?

Długotrwały stres

Wypalenie zawodowe jest stanem, w którym organizm jest wyczerpany zarówno psychicznie, jak i fizycznie. A powodem wyczerpania jest długotrwała walka ze stresem. Życie w ciągłym stresie powoduje nie tylko zaburzenia relacji z bliskimi, ale także wywołuje złe nawyki żywieniowe oraz prowadzi do niedoboru snu. Wszystko to sprawia, że organizm nie ma kiedy się zregenerować. I w wyniku skumulowania się zmęczenia dochodzi do wypalenia zawodowego. Pojawiają się wtedy takie syndromy, jak:

  • bezsenność,
  • ciągłe rozdrażnienie, zmęczenie,
  • bóle głowy
  • ogólna niechęć do podejmowania jakichkolwiek działań,
  • depresja,
  • nadciśnienie,
  • wrzody żołądka,
  • obniżona odporność organizmu.

Szczególnie narażeni

Na wypalenie zawodowe narażone są szczególnie osoby pracujące w bezpośrednim kontakcie z klientem, zwłaszcza te, które zajmują się np. udzielaniem porad czy prowadzeniem terapii. Przy głębszym zaangażowaniu emocjonalnym grozi im utrata chęci do dalszej pracy. Z drugiej strony – do czynników ryzyka zalicza się również niekorzystne środowisko pracy, rutyna, złe kontakty z przełożonymi i współpracownikami, brak perspektyw awansu i rozwoju. Wypalenie zawodowe częściej występuje także u perfekcjonistów oraz u osób, które mają za mało wiary w swoje możliwości.

Trzy fazy wypalenia zawodowego

Można wyodrębnić trzy fazy wypalenia zawodowego. Pierwsza z nich to wyczerpanie emocjonalne. Jest to faza najłagodniejsza; osoba znajdująca się w niej odczuwa nadmierne zmęczenie, także emocjonalne i ma problemy ze zregenerowaniem swoich sił. W tym wypadku zazwyczaj wystarczy krótki urlop, aby wrócić do pełni sił.

Faza druga jest określana jako depersonalizacja. Tutaj osoba dotknięta wypaleniem zawodowym zaczyna dystansować się od współpracowników, zaczyna obojętnie lub wręcz negatywnie reagować na innych ludzi, w tym klientów. Jest rozdrażniona emocjonalnie i mniej efektywna w pracy. Ta faza wymaga dłuższego urlopu, w trakcie którego warto oderwać się całkowicie od pracy – spędzać czas z bliskimi i rozwijać swoje zainteresowania.

Trzecie stadium charakteryzuje się brakiem poczucia sukcesów i kompetencji. Samoocena osoby znajdującej się na tym etapie gwałtownie spada, pojawiają się objawy takie jak nadciśnienie, depresja; mogą wystąpić nawet myśli samobójcze. Ta faza wymaga specjalistycznej pomocy – np. psychologa.

Uniknąć

Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią regenerację. Dużo snu, odpowiednie odżywianie i aktywny wypoczynek pomogą utrzymać równowagę psychiczną. Warto także nauczyć się oddzielać życie prywatne od zawodowego. I dbać o wszystkie sfery życia – tak zawodową, jak i psychiczną, fizyczną, a także duchową.

zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza