Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Palec trzaskający a sprawność ręki

Zdrowie
Palec trzaskający a sprawność ręki
Autor:

Czym się charakteryzuje zakleszczające zapalenie ścięgna?

Zakleszczające zapalenie ścięgna, zwane również palcem trzaskającym, to schorzenie, które dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Prowadzi ono do upośledzenia sprawności ręki. Co może przyczynić się do powstania choroby?

Istota choroby

Palec trzaskający powstaje wtedy, gdy dochodzi do zapalenia więzadła obrączkowego ścięgien mięśni zginaczy palca u ręki. W wyniku stanu zapalnego ścięgno z trudem przechodzi przez pochewkę ścięgnistą i rozpycha ją. Choroba najczęściej rozwija się w obrębie palca serdecznego bądź kciuka; najrzadziej dotyka palca małego. Niekoniecznie musi dotyczyć tylko jednej ręki czy jednego palca.

Przyczyny powstawania schorzenia nie zostały dokładnie poznane, natomiast pod uwagę są brane głównie urazy mechaniczne, w tym kumulujące się mikrourazy, będące następstwem powtarzania pewnych czynności, np. stemplowania, zszywania dokumentów czy gry na instrumentach. Choroba częściej rozwija się także u osób cierpiących z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, cukrzycy czy dny moczanowej.

Ograniczona sprawność

W początkowej fazie schorzenia występuje problem z prostowaniem i zginaniem palca. Podczas tych czynności słychać charakterystyczny trzask, stąd nazwa – palec trzaskający. Następnie pojawiają się dolegliwości bólowe, w pierwszej kolejności podczas prostowania palca. Potem dochodzi do powstania guzka.

W konsekwencji chory odczuwa ból podczas zginania i prostowania palca, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności, wymagających sprawnych dłoni. Do tego z czasem palec zostaje zablokowany, przez co chory w prostowaniu musi pomagać sobie drugą ręką. W dalszej perspektywie może pojawić się trwały przykurcz palca i dalsze upośledzenie sprawności dłoni, co w ogromnym stopniu uniemożliwia wykonywanie nawet prostych czynności.

Rehabilitacja podstawą

Podstawą terapii jest rehabilitacja. Zwłaszcza na wczesnym etapie schorzenia często wystarcza ona, w połączeniu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, do powrotu do pełnej sprawności. Natomiast jeżeli choroba jest już zaawansowana bądź pacjent cierpi również na takie choroby, jak cukrzyca czy dna moczanowa, stosowane jest leczenie operacyjne. Polega ono na przecięciu pochewki ścięgnistej, dzięki czemu ścięgno może swobodnie przesuwać się podczas ruchu. Sam zabieg trwa krótko i nie wymaga pobytu w szpitalu; po jego wykonaniu wdrażana jest rehabilitacja, dzięki której palec wraca do sprawności.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza