Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Objawy wskazujące na chorobę nerek lub dróg moczowych

Kategoria | Zdrowie
Objawy wskazujące na chorobę nerek lub dróg moczowych

Choroby nerek i dróg moczowych - objawy

Diagnostyką schorzeń układu moczowego zajmują się głównie lekarze rodzinni i nefrolodzy. Omawiane schorzenia charakteryzują się różnorodnymi objawami, wymagającymi nierzadko diagnostyki różnicowej z zaburzeniami innych układów, np. układu krążenia, układu pokarmowego.

Częste objawy

Ból jest jednym z częstszych objawów, z którym zgłaszają się pacjenci z zaburzeniami układu moczowego. W zależności od umiejscowienia oraz charakteru może wskazywać na różnorakie patologie. Przykładowo ból kolkowy, umiejscowiony w okolicy lędźwiowej, promieniujący w kierunku pachwiny jest często objawem kamicy nerkowej; ból w cewce moczowej może wskazywać na toczący się w tym miejscu stan zapalny, a ból w podbrzuszu (w okolicy spojenia łonowego) może wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego.

Innymi nieprawidłowościami sprawiającymi, iż pacjent szuka pomocy lekarskiej są zaburzenia w oddawaniu moczu. Dzielimy je na:
1. Skąpomocz (łac. oliguria) – wydalanie zbyt małej ilości moczu (<500 ml/dobę);
2. Bezmocz (łac. anuria) – bardziej zaawansowane ograniczenie ilości wydalanego moczu (<100ml/dobę);
3. Wielomocz (łac. polyuria)– wydalanie zbyt dużej ilości moczu(>2500 ml/dobę);
4. Częstomocz – zbyt częste oddawanie moczu w ciągu doby (>7 razy);
5. Nietrzymanie moczu;
6. Nykturia (łac. nycturia) – częste oddawanie moczu w nocy (>1 raz);
7. Mimowolne moczenie nocne (po 3 roku życia).

Innym objawem mogącym wskazywać na zaburzenie funkcji nerek są obrzęki. Mogą mieć zmienne nasilenie oraz różnoraką etiologię (np. kłębuszkowe zapalenie nerek, niewydolność nerek). Wymagają różnicowania z obrzękami wynikającymi z patologii układu krążenia, patologii wątroby i innymi.

Krwiomocz jest jednym z najbardziej niepokojących dla pacjentów objawem. Powstaje na skutek zwiększonej liczby erytrocytów (czerwonych krwinek) w moczu.

Schorzenia mogące objawiać się krwiomoczem to między innymi:
- skazy krwotoczne,
- urazy nerek,
- zmiany nowotworowe,
- kamica nerkowa,
- zakażenia,
- uszkodzenia spowodowane przez leki.

Nie zawsze jednak krwiomocz wskazuje na poważną patologię układu moczowego. Przykładowo może pojawić jako efekt domieszki krwi miesiączkowej. Również inne zabarwienie moczu może wskazywać na istniejące zaburzenia. Przykładowo mlecznobiały, mętny mocz może wskazywać na obecność bakterii, zwiększone stężenie tłuszczów (łac. chyluria), natomiast kolor zielononiebieski może pojawić się po zażywaniu niektórych leków (np. witamina B2, amitryptylina – należąca do trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych).

Dla przewlekłych chorób nerek charakterystycznym objawem jest występowanie nadciśnienia tętniczego. Może ono wystąpić w przypadku patologii naczyń odżywiających nerki, chorób miąższu nerkowego oraz nowotworów nerek (np. guz Wilmsa).

Nierzadko zgłaszane objawy są niecharakterystyczne, wymagające przeprowadzenia dodatkowych badań laboratoryjnych (np. badanie ogólne moczu) i obrazowych (np. ultrasonografia), które zleca lekarz prowadzący, celem ustalenia ostatecznego rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza