Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Objawy i powikłania anginy

Kategoria | Zdrowie
Objawy i powikłania anginy

Dlaczego należy wyleczyć anginę do końca?

Ze względu na podobieństwo pewnych objawów, angina może być na początku mylona z przeziębieniem. Jednak jest o wiele groźniejsza dla organizmu, także ze względu na możliwe powikłania. Jak objawia się angina?

Drogą kropelkową

Angina to zakaźna choroba, przenoszona drogą kropelkową. Oznacza to, że możliwe jest zarażenie przez bezpośredni kontakt z chorym, np. gdy zacznie on kaszleć w naszej obecności, ale także przez kontakt pośredni. Osoba cierpiąca na anginę może pozostawić wywołujące ją drobnoustroje na przedmiotach, np. słuchawce telefonu czy klawiaturze komputera, a stamtąd mikroby te mogą przedostać się do organizmu, wywołując chorobę.

Objawy anginy

Najbardziej charakterystyczne objawy anginy to:

  • ból gardła, mogący promieniować do uszu,
  • powiększone węzły chłonne w okolicach szyi,
  • wysoka gorączka, sięgająca 39oC,
  • uczucie ogólnego rozbicia,
  • powiększenie migdałków.

Oprócz tego na migdałkach może pojawić się biały nalot, choć nie jest to regułą – nalotu może być niewiele, a wtedy jest on usuwany podczas przełykania. Chory może także odczuwać brak apetytu, często związany z bólem występującym przy połykaniu jedzenia.

Nie tylko bakterie

W leczeniu anginy stosuje się najczęściej antybiotyki. Wynika to z faktu, że choroba jest zwykle powodowana przez bakterie – paciorkowce. Jednak mogą ją również wywołać wirusy, a nawet grzyby, dlatego też dobór medykamentów należy pozostawić lekarzowi. Samo schorzenie nie wymaga leżenia w łóżku, aczkolwiek należy pozostać w izolacji, aby nie zarazić innych osób. Objawy zaczynają ustępować zwykle po kilku dniach od rozpoczęcia terapii, jednak leki powinno się przyjmować przez cały okres wskazany przez specjalistę, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań.

Nieleczona angina to powikłania

Niewyleczona do końca angina może skutkować różnymi powikłaniami. Może to być zapalenie ucha środkowego, zatok czy węzłów chłonnych szyi, a także ropień okołomigdałkowy – najczęstsze powikłanie u pacjentów nie leczonych w prawidłowy sposób. To ostatnie może nawet doprowadzić do zagrożenia życia pacjenta. Oprócz tego powikłaniami anginy mogą być schorzenia dotykające odleglejszych zakątków organizmu. U niektórych osób może dojść do ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek, prowadzącej do zapalenia serca gorączki reumatycznej czy sepsy.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza