Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Objawy alergicznego zapalenie zatok

Kategoria | Zdrowie
Objawy alergicznego zapalenie zatok

Czym charakteryzuje się alergiczne zapalenie zatok?

O alergicznym zapaleniu zatok mówi się wtedy, gdy stan zapalny nie został wywołany przez drobnoustroje, a dolegliwości utrzymują się powyżej dwunastu tygodni. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu? W jaki sposób się ono objawia?

Alergeny

Alergiczne zapalenie zatok jest reakcją organizmu na kontakt z alergenami, najczęściej tymi, które dostały się do organizmu poprzez drogi oddechowe, jak pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz. Jednak dolegliwości mogą pojawić się także w wyniku kontaktu z innymi substancjami, np. zwartymi w jedzeniu salicylami. Te ostatnie występują w świeżych owocach, jak truskawki, jabłka, wiśnie, pomarańcze, banany, a także np. w orzechach.

Bez osłabienia

Najbardziej charakterystyczną oznaką alergicznego zapalenia zatok jest to, że stan zapalny utrzymuje się dużo dłużej niż w przypadku infekcji bakteryjnej – powyżej dwunastu tygodni. W tym czasie pojawiają się takie dolegliwości, jak utrata węchu i smaku, kaszel, ból gardła, katar, ucisk u nasady nosa, a dodatkowo śluzówka nosa jest stale pokryta bezbarwną wydzieliną, która to ma tendencję do notorycznego spływania do gardła. W przeciwieństwie jednak do zwykłego zapalenia zatok, nie pojawia się ogólne osłabienie, gorączka ani wydzielina ropna.

Należy leczyć

Alergicznego zapalenia zatok nie należy lekceważyć. Stan zapalny błony śluzowej ułatwia bowiem wnikanie do organizmu wirusów i bakterii, przez co wzrasta prawdopodobieństwo nie tylko wystąpienia zwykłego zapalenia zatok, ale również innych infekcji w obrębie dróg oddechowych.

Osoby dotknięte chorobą powinny przede wszystkim unikać kontaktu z alergenami. Nie tylko tymi wziewnymi – jak wspomniano, uczulenie może być także spowodowane przez jedzenie. Warto więc zwracać uwagę, czy po posiłku objawy nie nasilają się. Poza unikaniem czynników wywołujących dolegliwości, istotne jest skorzystanie z pomocy lekarza alergologa. Specjalista wykona odpowiednie testy, a także pomoże dobrać leki zmniejszające reakcję alergiczną i zleci ewentualne inne formy terapii.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza