Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

O hipertermii, czyli przegrzaniu organizmu

Kategoria | Zdrowie
O hipertermii, czyli przegrzaniu organizmu

Kiedy występuje ryzyko przegrzania organizmu?

W wyniku kumulacji ciepła w organizmie w ilości, której system naturalnego chłodzenia nie jest w stanie sprostać, dochodzi do hipertermii. Jest to zjawisko niebezpieczne i może prowadzić do udaru cieplnego. Ten z kolei w sporej części przypadków kończy się nawet zgonem. Warto więc wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu.

Przyczyny

Przyczyny powstania hipertermii można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczamy zaburzenia termoregulacji, wynikające z posiadanych chorób, jak nadczynność tarczycy, bądź przyjmowanych środków – niektórych leków oraz alkoholu. Warto również pamiętać, że odwodnienie także sprzyja przegrzaniu organizmu.

Zewnętrznymi przyczynami jest najczęściej zbyt długie przebywanie w gorącym otoczeniu. Dotyczy to zarówno pomieszczeń, np. sauny, a także miejsc takich jak plaża, wystawionych na działanie silnych promieni słonecznych i związanych z nimi wysokich temperatur.

Jak uniknąć?

Jednym ze sposobów zapobiegania przegrzaniu się jest unikanie dłuższego przebywania w sprzyjającym hipertermii otoczeniu. To tak oczywiste, że często o tym zapominamy, np. przy opalaniu. Ważne jest również nawadnianie się. Należy spożywać duże ilości płynów, lecz unikać kawy i alkoholu. Te napoje powodują bowiem utratę wody z organizmu.

Kolejnym ważnym elementem jest zadbanie o nakrycie głowy oraz odpowiednie ciuchy, najlepiej w jasnych – odbijających promienie słoneczne – kolorach. Ubranie powinno być przewiewne i wykonane z materiałów naturalnych, dzięki czemu nasze ciało będzie lepiej wentylowane.

Warto również pamiętać o schładzaniu się. Próbujemy się opalić? Zamiast leżeć kilka godzin na słońcu, róbmy przerwy na przejście do zacienionego miejsca. Do tego dołóżmy chłodne okłady na kark i głowę, a nasz organizm z pewnością będzie wdzięczny.

Przegrzałem się!

Jeżeli mimo wszystko przegrzałeś się i odczuwasz objawy hipertermii, takie jak uczucie gorąca, bóle i zawroty głowy, nudności czy zaburzenia oddychania, postaraj się niezwłocznie schłodzić organizm. Usiądź w zacienionym miejscu, w którym będziesz miał dostęp do świeżego powietrza, a następnie zastosuj zimne okłady. Pamiętaj jednak, aby nie nakładać lodu bezpośrednio na skórę, gdyż może to wywołać szok termiczny. Konieczne jest odpowiednie nawadnianie, a bardzo dobrym pomysłem będzie też wizyta u lekarza.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza