Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Niebezpieczne odwodnienie

Zdrowie
Niebezpieczne odwodnienie
Autor:

Jak uniknąć odwodnienia?

Choć odwodnienie może przytrafić się o każdej porze roku, ryzyko wzrasta szczególnie wtedy, gdy na dworze panują upały. Warto więc poznać oznaki odwodnienia, aby móc na nie szybko zareagować.

Kiedy mówimy o odwodnieniu?

Odwodnienie może brać swój początek w dolegliwościach, które powodują znaczne wydalanie wody z organizmu, jak biegunki, wymioty czy gorączka, a także w chorobach nerek. Jednak podczas wysokich temperatur ryzyko odwodnienia także wzrasta: ludzie naturalnie pocą się więcej, aby ochłodzić organizm, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie na przyjmowanie płynów.

Gdy ilość dostarczanych organizmowi płynów jest zbyt mała, dochodzi do odwodnienia. Mowa o nim wtedy, gdy zawartość wody ciele człowieka zmniejszy się już o 1% masy ciała – np. osoba ważąca 90kg straci 900g wody. Wtedy zaczynają się pojawiać pierwsze dolegliwości, które pogłębiają się wraz ze wzrostem stopnia odwodnienia.

Objawy odwodnienia

Pierwszymi oznakami niedostatecznego nawodnienia organizmu są wzmożone uczucie pragnienia, suchość w ustach, a także dużo rzadsze oddawanie moczu. Może pojawić się również senność. Wraz ze wzrostem stopnia odwodnienia pojawiają się bóle głowy, zaburzenia pracy układu krążenia (np. przyspieszona akcja serca), zawroty głowy, brak apetytu. Spada potliwość, może pojawić się gorączka, a skóra traci elastyczność. Jeżeli płyny w dalszym ciągu nie są dostarczane, w końcu dochodzi poważnych zaburzeń, jak znaczny spadek ciśnienia krwi, drgawki czy utrata przytomności.

Leczenie i profilaktyka

W trakcie upałów należy pamiętać o przyjmowaniu większych ilości płynów niż zazwyczaj. Dotyczy to zarówno tych spożywanych w postaci wody, jak i np. owoców czy zup. Należy natomiast unikać napojów alkoholowych oraz innych powodujących zwiększone wydalanie wody z organizmu.

Jeżeli jednak pojawiły się już pierwsze oznaki odwodnienia, konieczne jest dodatkowe zwiększenie podaży płynów (lecz nie należy uzupełniać ich gwałtownie). Pomoże także odpoczynek, dzięki czemu ciało nie będzie się dodatkowo pocić. Natomiast w poważnych przypadkach niezbędna może być wizyta w szpitalu, w celu dożylnego uzupełnienia płynów i elektrolitów.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza