Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Nerwica serca – ból wywołany stresem

Kategoria | Zdrowie
Nerwica serca – ból wywołany stresem

Jak leczyć nerwicę serca?

Nerwica serca bywa przez osoby nią dotknięte mylona z zaburzeniami rytmu serca czy zbliżającym się zawałem. Jednak problem tkwi gdzie indziej. Jakie są objawy nerwicy serca i jak się ją leczy?

Objawy nerwicy serca

Najczęściej występujące objawy nerwicy serca to:

  • ból w klatce piersiowej,
  • duszność,
  • kołatanie serca.

Do tego pojawia się niepokój i lęk, zawroty głowy, wzrost tętna oraz ciśnienia krwi. Mogą wystąpić nudności, zaczerwienienie skóry, drżenie rąk oraz głosu. Podczas ataku nerwicy osoba nią dotknięta może również nadmiernie się pocić.

Podłoże psychiczne

Z uwagi na fakt, iż objawy nerwicy serca są podobne jak przy schorzeniach kardiologicznych, zwykle pierwszym wyborem jest lekarz rodzinny. Badania jednak nie wykazują problemów z sercem. Dzieje się tak, ponieważ nerwica serca ma podłoże psychiczne. W wyniku nagromadzenia się sytuacji stresowych dochodzi do przeciążenia części układu nerwowego odpowiadającej m.in. za regulację pracy mięśnia sercowego. Układ ten zaczyna działać nieprawidłowo i pod wpływem nawet niewielkich bodźców doprowadza do zaburzenia działania serca. Wtedy pojawiają się objawy choroby.

Relaks, sport, terapia

W leczeniu nerwicy serca można wykorzystać środki farmakologiczne, jak leki antydepresyjne czy uspokajające. Jednak najważniejsza jest zmiana trybu życia przez osobę dotkniętą chorobą. Konieczne jest ograniczenie używek takich jak kawa, tytoń czy alkohol, dbanie o zbilansowaną dietę oraz regularna aktywność fizyczna. Zwłaszcza sport pomaga zapanować nad schorzeniem, ponieważ pozwala rozładować gromadzący się stres. Warto natomiast pamiętać, że wysiłek fizyczny powinien być na początku umiarkowany, zbyt duży może bowiem jedynie pogłębić dolegliwości. W leczeniu nerwicy serca przydatne będzie również zastosowanie technik relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych oraz ogólnie dbanie o zapewnienie sobie odpowiedniej dawki odpoczynku (w tym długiego snu).

Jeżeli nerwica serca jest spowodowana traumatycznymi przeżyciami z przeszłości lub zakorzenionym lękiem, niezbędna będzie psychoterapia. Wskazana jest ona w zasadzie u wszystkich osób dotkniętych schorzeniem, ułatwia bowiem zrozumienie swoich lęków oraz zapanowanie nad nimi. A to zmniejsza ryzyko ataku.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza