Czego wystrzegać się nad wodą?
Od wielu lat wraz z nadejściem sezonu letniego prowadzone są kampanie edukacyjne, których celem jest zmniejszenie liczby utonięć. Mimo to w Polsce z powodu utonięcia umiera co roku kilkaset osób. Jakie są najczęstsze przyczyny takich wypadków? O czym należy pamiętać podczas pobytu nad wodą?
Alkohol i brawura
Według danych policji, głównym czynnikiem odpowiadającym za utonięcia jest alkohol. Używka ta już w niewielkiej ilości spowalnia odruchy i powoduje spadek koncentracji, przez co trudniej sobie poradzić w sytuacji zagrożenia życia. Ponadto, po spożyciu alkoholu pogarsza się koordynacja ruchów oraz zwiększa się skłonność do brawurowych zachowań.
A to właśnie brawurowe zachowania są drugą najczęściej wymienianą przyczyną utonięć. Kąpiel w nieznanych miejscach czy przecenianie własnych umiejętności, wszystko to znacznie zwiększa szansę na stworzenie sytuacji zagrożenia życia. Warto także pamiętać, aby skakać do wody, zwłaszcza na główkę, tylko w dobrze znanych i sprawdzonych chwilę wcześniej miejscach. Nawet bowiem dno znajomego jeziora czy stawu może ulec zmianie i skok w danym miejscu może przestać być bezpieczny.
Szok termiczny i skurcze
Szok termiczny jest również częstą przyczyną utonięć. Z tego powodu nie należy wchodzić do wody gwałtownie, zwłaszcza od razu po opalaniu się. Konieczne jest zanurzanie się w wodzie w sposób stopniowy, powoli schładzając – przyzwyczajając do niższej temperatury – coraz wyższe partie ciała.
Na dalszym miejscu plasują się skurcze. Te mogą doprowadzić do śmierci nawet najbardziej doświadczonego pływaka. Z tego powodu należy dbać o zbilansowaną dietę i nie wchodzić do wody od razu po posiłku, zwłaszcza obfitym.
Bezpieczna kąpiel
Kąpiel w chłodnej wodzie w upalny dzień niewątpliwie dostarcza wiele przyjemności. Warto więc zadbać o to, aby taki wypoczynek był bezpieczny. Unikanie szoku termicznego i brawury, nie wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu czy po obfitym posiłku, wszystko to pomoże uniknąć sytuacji zagrożenia życia. A dodatkowo warto wybierać zbiorniki z wodą stojącą, takie jak baseny, stawy czy jeziora, najlepiej w miejscach strzeżonych przez profesjonalnych ratowników.