Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Muchomor sromotnikowy – groźny grzyb

Zdrowie
Muchomor sromotnikowy – groźny grzyb
Autor:

Jakie są objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym?

Muchomor sromotnikowy to najbardziej trujący grzyb w Polsce, a przy tym łatwo go pomylić z innymi, jadalnymi gatunkami. Jego toksyny są bardzo silne – jeden grzyb może zabić nawet kilka osób. Oto, czym objawia się zatrucie muchomorem sromotnikowym i jak dochodzi do powstania szkód w organizmie.

Mechanizm działania

Zawarta w muchomorze sromotnikowym toksyna to alfa-amanityna. Jest ona odporna na działanie wysokich temperatur, przez co nawet obróbka termiczna, np. długie gotowanie, nie jest w stanie jej zaszkodzić. Trucizna ta po dostaniu się do organizmu atakuje układ pokarmowy, powodując dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W dalszej kolejności niszczy wątrobę, a następnie uszkadza nerki. Zatrucie w konsekwencji może prowadzić do śmierci.

Objawy zatrucia

Pierwsze objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym pojawiają się do 12 godzin od spożycia grzyba, jednak mogą również wystąpić później. W pierwszej kolejności chory odczuwa dolegliwości ze strony układu trawiennego. Należą do nich:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • ból brzucha.

Następnie, gdy dojdzie już do uszkodzenia wątroby, u chorej osoby pojawia się żółtaczka, która może prowadzić do zaburzeń lub utraty przytomności (śpiączka). Kolejny etap to uszkodzenie nerek – u osoby, która zatruła się rzeczonym grzybem, występują problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia krążenia krwi. A jeżeli choremu nie zostanie udzielona pomoc, umiera on w ciągu kilku dni od zatrucia.

Leczenie

Terapia nie zawsze jest skuteczna – nie istnieje bowiem antidotum na zawarte w grzybie toksyny. Jedynie na początkowym etapie zatrucia można spróbować zastosować duże dawki węgla aktywnego, dzięki czemu trucizna zostanie wychwycona. Jednak jeżeli jest już za późno, pozostaje podawanie leków regenerujących wątrobę oraz uzupełnianie płynów i elektrolitów w organizmie. Dodatkowo, jeżeli doszło do uszkodzenia nerek, stosowane są dializy. Natomiast ciężkie przypadki, w których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, wymagają przeszczepu tego narządu.

Ostrożnie z grzybami

Muchomor sromotnikowy często bywa mylony z takimi gatunkami jadalnymi, jak kurka zielona. Dlatego też, pomimo licznych ostrzeżeń, wiele osób zatruwa się nim co roku. Ważne jest więc zachowanie szczególnej uwagi w czasie zbierania grzybów. Pomoże to cieszyć się ich smakiem przy zachowaniu pewności, że na naszym stole nie znalazła się niechciana trucizna.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza