Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Moczówka prosta - ubytek wody

Kategoria | Zdrowie
Moczówka prosta - ubytek wody

Jakie są rodzaje moczówki prostej?

Moczówka prosta to dosyć rzadko występująca choroba, związana z zaburzeniem gospodarki wodnej organizmu. Czym się charakteryzuje to schorzenie?

Charakterystyka

Moczówka prosta to schorzenie, które objawia się poliurią, czyli wydalaniem moczu w nadmiernych ilościach, często przekraczających kilkukrotnie normę występującą u zdrowego człowieka. Poliuria związana jest z polidypsją, czyli odczuwaniem nadmiernego pragnienia. Jednak nawet po ograniczeniu ilości spożywanych płynów chory w dalszym ciągu wydala zbyt dużo moczu, co może prowadzić do odwodnienia.

Rodzaje

Rozróżnić można trzy rodzaje moczówki prostej. Pierwszy z nich to moczówka prosta centralna (ośrodkowa), która jest wynikiem uszkodzenia przysadki lub podwzgórza, będącego następstwem np. urazu głowy lub guza mózgu. W przypadku tego rodzaju moczówki w organizmie zostają zaburzone funkcje produkcji, gromadzenia i wydzielania wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną organizmu. Ten typ moczówki może być również dziedziczny, lecz zdarza się to niezmiernie rzadko – na świecie opisano do tej pory jedynie ok. 100 przypadków dziedzicznej moczówki prostej centralnej.

Drugi rodzaj to moczówka prosta nerkowa (nerkopochodna). W tym przypadku kanaliki nerkowe nie reagują prawidłowo na wazopresynę. Może to mieć przyczyny wrodzone, być skutkiem przyjmowanych leków bądź przewlekłej choroby nerek.

Trzeci typ to moczówka ciążowa. Występuje ona tylko i wyłącznie u kobiet w ciąży: hormon produkowany przez łożysko niszczy wazopresynę, w wyniku czego zaburzona zostaje gospodarka wodna w organizmie. Ten typ moczówki ustępuje jednak zwykle po porodzie.

Terapia

Moczówka prosta centralna i ciążowa leczone są poprzez podawanie odpornych na rozkład substytutów wazopresyny, np. desmopresyny. W przypadku formy nerkopochodnej konieczna jest zmiana diety oraz dbanie o utrzymywanie odpowiedniej równowagi hormonalnej w organizmie. Terapia jest zwykle długa i może trwać nawet do końca życia chorego. Jedynie w dwóch przypadkach objawy mogą całkowicie ustąpić względnie szybko - w przypadku moczówki ciążowej, kiedy zwykle znikają po porodzie, a także w przypadku moczówki wywołanej urazem mechanicznym. Natomiast postaci wrodzone są nieuleczalne.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza