Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Migrena i sposoby na nią

Zdrowie
Migrena i sposoby na nią
Autor:

Jak leczyć migrenę?

Migrena to dokuczliwa dolegliwość, uniemożliwiająca często normalne funkcjonowanie. Według statystyk dotyka nawet co piątą dorosłą osobę i jest jednym z najczęściej występujących chorób neurologicznych w krajach rozwiniętych. W jaki sposób leczy się to schorzenie?

Nerwy i naczynia

Przyczyny powstawania migreny nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że pewną rolę odgrywają czynniki genetyczne – u dzieci osób cierpiących na migrenę dolegliwość ta występuje znacznie częściej. Schorzenie to dotyka trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn i zwykle objawia się w trakcie lub po wieku dojrzewania.

Atak migreny może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni, i występować zarówno kilka razy w tygodniu, jak i raz na kilka lat. U niektórych osób na kilka lub kilkanaście godzin przed napadem pojawia się aura migrenowa, czyli objawy zwiastujące atak. Należą do nich:

  • ogólne zmęczenie,
  • drażliwość,
  • ospałość,
  • pogorszenie się samopoczucia,
  • zaburzenia widzenia,
  • mroczki przed oczami,
  • światłowstręt,
  • zaburzenia łaknienia,
  • nudności.

Najczęściej migrena występuje jako reakcja organizmu na pewien bodziec – układ nerwowy zaczyna działać nieprawidłowo, w wyniku czego dochodzi do nagłego skurczu, a następnie rozkurczenia się naczyń krwionośnych, co jest właśnie odbierane jako ból. Bodźce wywołujące atak migreny mogą być inne u każdej osoby. Może to być stres, hałas, nieprawidłowa dieta, dym tytoniowy czy pewne pokarmy, zbyt mała aktywność fizyczna czy niektóre zapachy.

Obserwacja

Sposób leczenia migreny dobierany jest indywidualnie. Jeżeli ataki występują rzadko i są stosunkowo krótkie, można wykorzystać domowe sposoby ich łagodzenia, jak tabletki przeciwbólowe, zimne okłady, techniki relaksacyjne i oddechowe czy po prostu sen. Jeżeli natomiast ataki są częste i długie, konieczna jest wizyta u lekarza neurologa i zastosowanie odpowiedniej terapii.

Jednak migrenie można również zapobiegać. W tym celu należy pamiętać o regularnych porach snu, regularnym wysiłku fizycznym, prawidłowej diecie oraz unikaniu stresu. Pomocne będzie także prowadzenie dziennika i zapisywanie w nim wszystkich informacji dotyczących napadów, jak objawy, pora dnia, otoczenie, a nawet spożyte jedzenie. Dzięki temu możliwe będzie wyodrębnienie czynnika, który jest bodźcem do powstania ataku migreny i wyeliminowanie go, co zmniejszy ryzyko napadu dolegliwości.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza