Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Migotanie przedsionków - droga do udaru

Zdrowie
Migotanie przedsionków - droga do udaru
Autor:

Chaotyczna aktywacja przedsionków

Migotanie przedsionków to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń rytmu serca. Występuje u ok. 2% osób dorosłych, ale w grupie wiekowej po 80. roku życia dotyka aż co dziesiątej osoby. W jaki sposób wpływa na organizm?

Czynniki ryzyka

Czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia migotania przedsionków, są m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • niewydolność serca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • cukrzyca,
  • nadczynność tarczycy,
  • uwarunkowania genetyczne.

Podwyższone ryzyko pojawia się również u osób palących tytoń oraz nadużywających alkoholu. Jednak schorzenie to w połowie przypadków rozwija się niezależnie od innych chorób.

Objawy i typy

Podczas ataku migotanie przedsionków odczuwane jest najczęściej jako nieregularne kołatanie serca. Mogą temu również towarzyszyć duszności, osłabienie czy zawroty głowy. Jednak w sporej części przypadków pacjent nie odnotowuje u siebie żadnych istotnych objawów, a choroba jest diagnozowana dopiero przy okazji rutynowych badań.

Występują trzy typy migotania przedsionków:

  • napadowe, trwające zwykle do 24 godzin, ustępujące samoistnie,
  • przetrwałe, trwające powyżej 7 dni i wymagające interwencji lekarskiej,
  • utrwalone.

Powikłania

W wyniku migotania przedsionków dochodzi do zaburzenia przepływu krwi. To z kolei powoduje zwiększenie ryzyka powstawania skrzeplin, które mogą oderwać się i zamknąć tętniczkę mózgową, powodując udar mózgu. Ten natomiast może doprowadzić do zgonu. Dlatego też choroby tej nie należy lekceważyć.

Leczenie

Stosowana w leczeniu farmakoterapia ma na celu ustabilizowanie akcji serca na prawidłowym poziomie. Chory może przyjmować leki stale lub – jeżeli migotanie pojawia się sporadycznie – nosi przy sobie nitroglicerynę w formie tabletek i stosuje ją w przypadku ataku choroby.

Poza farmakoterapią wykorzystywane są metody elektrycznej stymulacji mięśnia sercowego. Do nich zalicza się stosowana coraz częściej ablacja, czyli termiczne uszkodzenie tkanek wywołujących arytmię. Ta ostatnia metoda zyskuje coraz bardziej na popularności, z uwagi na swoją bardzo wysoką skuteczność.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza