Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Masz grypę? Zostań w domu!

Kategoria | Zdrowie
Masz grypę? Zostań w domu!

Dlaczego podczas grypy należy zostać w domu?

Choć szczyt sezonu dopiero przed nami, to już teraz coraz więcej osób choruje na grypę. Dolegliwość atakuje nagle i nie ma przeciwko niej skutecznej obrony. Jednak można zastosować środki zmniejszające ryzyko zachorowania. Jak objawia się choroba? Jak się przed nią bronić?

Mutujący wirus

Przebycie niektórych chorób, np. świnki, uodparnia organizm na całe życie. Podobnie ze szczepieniami – te również dają ochronę przed schorzeniami. Inaczej ma się sytuacja z grypą. Wirusy za nią odpowiedzialne nieustannie mutują, dlatego też zachorowanie na nią raz w żaden sposób nie wyklucza możliwości złapania grypy ponownie.

Podobnie ma się sytuacja ze szczepieniami przeciwko grypie. Są one zalecane i w znacznej części przypadków zapewniają ochronę przed wirusami na cały sezon. Jednak tylko na jeden sezon – w kolejnym roku należy zaszczepić się ponownie. I samo szczepienie nie zapewnia całkowitej ochrony; wśród osób, które skorzystały z tej formy profilaktyki, także odnotowywane są przypadki zachorowania.

Drogą kropelkową

Grypa przenosi się drogą kropelkową – z jednej osoby na inną. Wystarczy więc, że ktoś chory w naszej obecności kichnie, a szansa na złapanie wirusa już jest spora. Warto także pamiętać, że drobnoustroje bytują również na przedmiotach i stamtąd mogą dostać się do organizmu. Scenariusz, w którym chora osoba dotyka ręką, na której są wirusy, poręczy w autobusie, a następnie wirusy te przechodzą na dłoń innej osoby i później ją zarażają, jest całkiem realna.

W czasie sezonu grypowego należy pamiętać o budowaniu odporności organizmu. Pomogą rozgrzewające potrawy, oczywiście prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna na powietrzu. Niezmiernie istotne jest dbanie o higienę osobistą. Należy myć ręce tak często jak to możliwe, zwłaszcza po powrocie do domu. I unikać towarzystwa osób chorych.

Nagły atak

Grypa, w przeciwieństwie do przeziębienia, atakuje nagle. Pojawiają się bóle mięśni i stawów oraz wysoka gorączka. Do tego osoba chora czuje się skrajnie wyczerpana i nierzadko cierpi na suchy kaszel. Dokuczają jej również intensywne bóle głowy. Mogą wystąpić także inne objawy, jak katar czy bóle gardła.

Objawy grypy trwają zazwyczaj kilka dni, paraliżując w tym czasie aktywność osoby dotkniętej chorobą. W dodatku samo uczucie ogólnego osłabienia może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni po ustąpieniu innych dolegliwości.

Zostań w domu!

Jeżeli dotknęła Cię grypa, koniecznie zostań w domu. Pij dużo płynów, wygrzewaj się, możesz wspomagać się środkami naturalnymi, jak np. syropy owocowe, lub skorzystać z leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Warto również skorzystać z pomocy lekarza rodzinnego.

Pozostanie w domu jest bardzo ważne. Sama grypa nie bywa zwykle groźna dla życia, ale jej powikłania już tak, szczególnie u dzieci i osób starszych. Grypa, osłabiając organizm, ułatwia zarażenie się innymi groźnymi chorobami, a także może wzmóc te już posiadane. Zapalenie płuc czy oskrzeli to tylko niektóre z groźnych powikłań grypy.

Przebywając w domu zmniejszysz również ryzyko, że zarazisz inne osoby. Wirus łatwo się przenosi, także w kilka dni po ustaniu głównych objawów. W tym okresie jedna chora osoba może więc nieprzemyślanym pójściem do pracy sparaliżować całe biuro, wysyłając współpracowników na przymusowy urlop chorobowy.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza