Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Masa i rzeźba – razem czy jednocześnie?

Kategoria | Fitness i sport
Masa i rzeźba – razem czy jednocześnie?

Zalety i wady treningu cyklicznego

Powiedzenie "najpierw masa, potem rzeźba" znane jest chyba każdemu bywalcowi siłowni. Jakie są zalety i wady treningu ukierunkowanego najpierw na budowę masy mięśniowej, a w późniejszym okresie na redukcję tłuszczu? Czy warto ćwiczyć w ten sposób?

Zalety

Trening rozbity na dwa cykle, jeden ukierunkowany na wzrost mięśni, a drugi na pozbycie się nadmiaru tłuszczu, z pewnością ma swoje zalety. Pozwala skupić się na jednym aspekcie rozwoju sylwetki na raz, a także ułatwia zaplanowanie treningów i nie konfunduje organizmu. Nieumiejętnie przygotowany rozkład treningów mających na celu wyrobienie zarówno siły, jak i masy oraz wytrzymałości może bowiem sprawić, że organizm nie będzie wiedział, w którym kierunku ma się rozwijać, przez co we wszystkich aspektach postępy będą niewielkie. Przy cyklach masa-rzeźba takie ryzyko jest natomiast dużo niższe.

Brak dyscypliny

Trening dzielony na cykle wzrostu masy i wyrabiania rzeźby może prowadzić do robienia wymówek i nie trzymania dyscypliny w kwestii diety podczas przy wyrabianiu masy mięśniowej. Ponieważ celem pierwszego jest wzrost mięśni, konieczne jest dostarczanie organizmowi dużej ilości kalorii, a to może skończyć się bardzo łatwo notorycznym spożywaniem pustych kalorii i tuczących produktów, jak fast foody. Takie postępowanie może szybko doprowadzić do nadmiernego rozrostu tkanki tłuszczowej i otyłości.

Poza tym, po cyklu wysokokalorycznym, gdy nastąpi nagłe zmniejszenie ilości dostarczanego pożywienia – zacznie się cykl redukcji – utrzymanie nowej diety i wysokoobjętościowego treningu może być niezwykle trudne. To właśnie w tym momencie wiele osób poddaje się i zarzuca treningi całkowicie albo wraca do dalszego wyrabiania mięśni, nie uzyskując wymarzonej rzeźby.

Zrównoważony trening

Najlepszym wyjściem jest zrównoważenie treningów przez cały rok – bez stosowania cykli. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o odpowiedniej, ale nie rygorystycznej diecie, zawierającej produkty smaczne i zdrowe, którymi można żywić się przez bardzo długi czas. A w kwestii treningów – warto postawić na wszechstronny rozwój, regularnie ćwicząc zarówno siłę, jak i wytrzymałość oraz pobudzać mięśnie do wzrostu. Należy jednak pamiętać, aby treningi niskopowtórzeniowy z dużym obciążeniem oraz wysokopowtórzeniowy na wytrzymałość odbywać na różnych sesjach, najlepiej także w inne dni. Dzięki temu organizm będzie lepiej wiedzieć, w jakim kierunku ma się rozwijać. A skutkiem będzie wyrobienie naturalnej, zrównoważonej sylwetki i utrzymanie niskiego poziomu tkanki tłuszczowej.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza