Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Lit i układ nerwowy

Zdrowie
Zdjęcie główne artykułu Lit i układ nerwowy
Autor:

Pierwiastki życia - Lit

Lit jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dzienna dawka dla dorosłego człowieka powinna wynosić ok. 1 mg. Udowodniono, że lit może przeciwdziałać rozwojowi chorób na tle nerwowym. Wpływa na psychikę i dobre samopoczucie. Obniża poziom stresu. Jego obecność we krwi gwarantuje skuteczniejsze leczenie nerwic, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej, ADHD, narkomanii, alkoholizmu. Lit zapobiega nadciśnieniu, chorobom serca, korzystnie oddziałuje na układ krążenia.

Lit i depresje

Psychotropowe właściwości litu odkryto w połowie XX wieku. Stwierdzono wówczas, że lżejsze formy chorób nerwowych dobrze leczy się węglanem litu. Zauważono też związek pomiędzy zawartością litu w wodzie pitnej a liczbą chorych na depresje i inne zaburzenia nerwowe. Na obszarach zasobnych w ten pierwiastek ludzie rzadziej zapadają na choroby psychiczne, są serdeczniejsi, pogodniejsi, pozytywniej nastawieni do życia. Mniej w nich agresji, brutalności i skłonności do przemocy. Badania takie prowadzono w USA. W stanach, gdzie w wodzie pitnej poziom litu wynosił powyżej 70 mcg w 1 l, przyjmowano znacznie mniej pacjentów do szpitali psychiatrycznych. Zanotowano też mniejszą liczbę przestępstw i zbrodni. W Polsce wysokie stężenie litu mamy na Pomorzu. Jest go tam 300 razy więcej niż na Podhalu. Czyżby to miało wpływ na różnice w charakterach naszych Kaszubów i Górali?

Lit i magnez

Lit zdecydowanie poprawia działanie magnezu, a także wspomaga przyswajanie witaminy B12. To dzięki takiemu połączeniu można zapobiegać chorobom serca i krążenia, a także sklerozie.

Gdzie szukać litu?

Lit znajdziemy w wodzie mineralnej, soli kopalnej, a także roślinach. Jednak stężenie litu, jak również innych mikroelementów zależy w nich nie tylko od gatunku, anatomicznej części rośliny, ale i od pory roku, warunków zbiorów, pogody i od własności geochemicznych gleby. Najbogatsze w lit są rośliny różowate, dlatego warto robić z płatków róży konfitury. Ponadto znajdziemy go w przedstawicielach rodziny goździkowatych, jaskrowatych i psiankowatych. Te ostatnie reprezentują najbardziej powszechne na naszych stołach ziemniaki i pomidory.

AnaBo

Czytaj również

  1. Pierwiastki życia - Selen - Znaczenie selenu w naszym organizmie
  2. Pierwiastki życia - Cynk - Znaczenie cynku w organizmie człowieka
  3. Pierwiastki życia - Magnez- Znaczenie magnezu dla organizmu człowieka
  4. Pierwiastki życia - Wapń - Znaczenie wapnia w organizmie człowieka
  5. Pierwiastki życia - Żelazo - Znaczenie żelaza dla organizmu człowieka
  6. Pierwiastki życia - Miedź - mikroelement niezbędny do życia
  7. Pierwiastki życia - Potas - jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie człowieka
  8. Pierwiastki życia - Sód - Niezbędny do życia sód
  9. Pierwiastki życia - Mangan - pierwiastek śladowy, ale bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
  10. Pierwiastki życia - Krzem - Wpływ krzemu na organizm człowieka
  11. Pierwiastki życia - Kobalt - Wpływ kobaltu na organizm człowieka
  12. Pierwiastki życia - Jod - pierwiastek mądrości
  13. Pierwiastki życia - Fosfor i kości - Skutki niedoboru fosforu w organizmie
  14. Pierwiastki życia - Chrom - Szkodliwy i potrzebny chrom
KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza