Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Leczenie na wakacjach – w Polsce i za granicą

Kategoria | Zdrowie
Leczenie na wakacjach – w Polsce i za granicą

O czym należy pamiętać w trakcie wakacji?

Wyjeżdżasz na wakacje? Zapoznaj się z zasadami leczenia poza miejscem zamieszkania i sprawdź, jakie dokumenty powinieneś mieć ze sobą.

W Polsce

Wyjeżdżając poza miejsce zamieszkania, weź ze sobą jeden z dokumentów:

  • legitymację szkolną lub studencką,
  • odcinek renty bądź emerytury,
  • legitymację ubezpieczeniową.

Możesz również zabrać inny dokument, który potwierdzi, że opłacasz składki na ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym posiadasz prawo do bezpłatnej opieki medycznej. W razie potrzeby, okaż taki dokument przy rejestracji do lekarza.

Za granicą

Jeżeli wyjeżdżasz do krajów, które należą do Unii Europejskiej bądź do Norwegii, Islandii, Szwajcarii czy Liechtensteinu, zaopatrz się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wyrobisz ją w wojewódzkim oddziale NFZ. Karta ta umożliwia Ci uzyskanie bezpłatnej pomocy medycznej za granicą, na zasadach takich, jakie przysługują obywatelom tych państw. Oznacza to, że jeżeli dany zabieg jest tylko częściowo refundowany, Ty również będziesz musiał dopłacić za usługę. Aby uniknąć takich opłat, możesz wykupić dodatkowo ubezpieczenie zdrowotne prywatnie.

Kartę tę możesz wyrobić wtedy, gdy jesteś ubezpieczony w NFZ. Przy czym – stanowi ona potwierdzenie możliwości korzystania z publicznej opieki zdrowotnej tylko jednej osoby, więc jeżeli wyjeżdżasz z dziećmi, złóż także wniosek o wyrobienie takich dokumentów dla nich.

Pamiętaj, że EKUZ nie przysługuje Ci, jeżeli Twoje ubezpieczenie wygasło lub pracujesz w jednym z krajów respektujących kartę. Nie stanowi ona również potwierdzenia odprowadzania składek do NFZ na terytorium Polski – możesz posługiwać się nią jedynie za granicą.

Koszty leczenia

Korzystałeś z opieki zdrowotnej w krajach, w których obowiązuje EKUZ, i poniosłeś koszty leczenia? Możesz starać się o ich zwrot, nawet jeżeli nie wyrobiłeś rzeczonej karty przed wyjazdem. W tym celu złóż odpowiedni wniosek w wojewódzkim oddziale NFZ. Na stronach internetowych Funduszu znajdziesz również spis dokumentów, które należy dostarczyć wraz z wnioskiem. Konieczne jest też dołączenie wszystkich rachunków, które zostały Ci wystawione za opiekę medyczną.

Pamiętaj jednak, że jeżeli w danym kraju konkretna usługa nie jest refundowana w całości i pacjent pokrywa część kosztów, nie podlegają one zwrotowi ze strony NFZ.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza