Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Łagodny rozrost prostaty - dlaczego należy reagować?

Kategoria | Zdrowie
Łagodny rozrost prostaty - dlaczego należy reagować?

Czy rozrost prostaty musi oznaczać nowotwór?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenie, które dotyka ponad połowę mężczyzn powyżej 60. roku życia. Powstaje jako odpowiedź organizmu na zachwianie równowagi hormonalnej. Schorzenie bywa dokuczliwe i choć można je łatwo wyleczyć, nie warto go bagatelizować.

Mechanizm powstawania

Przyczyną powstania schorzenia jest zaburzenie równowagi hormonalnej. W męskim organizmie dochodzi do spadku poziomu testosteronu – jest to proces naturalny, przychodzący z wiekiem. Jednak pomimo zmniejszenia się ilości rzeczonego hormonu, taki sam proces nie następuje w przypadku jego antagonistów – estrogenów. Te również są bowiem obecne u mężczyzn, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. W wyniku zaburzenia równowagi następuje reakcja organizmu, a jej konsekwencją jest rozrost gruczołu krokowego.

Ważne: mężczyźni otyli mają niższy poziom testosteronu niż ci z mniejszą ilością tkanki tłuszczowej, są więc bardziej podatni na zachorowanie.

Objawy

Najczęściej występujące objawy dotyczą układu moczowego. Proces oddawania moczu (mikcji) jest bolesny lub utrudniony, chory ma problemy z jego rozpoczęciem, a jednocześnie nie odczuwa ulgi po zakończeniu i ma wrażenie, że jego pęcherz moczowy jest ciągle pełny. Do tego strumień uryny jest bardzo mały. Ponadto, chory odczuwa często potrzebę oddawania moczu, zwłaszcza w nocy. Mogą również wystapić zaburzenia potencji.

Dlaczego należy reagować?

Samo leczenie jest stosunkowo łatwe – chory jest poddawany farmakoterapii. Aplikowane leki m.in. rozkurczają mięśnie gładkie okolicy gruczołu krokowego, dzięki czemu pacjentowi łatwiej jest oddawać mocz. Jedynie zaawansowane przypadki wymagają wykorzystania metod chirurgicznych, zazwyczaj małoinwazyjnych, jak metody endoskopowe. W ich wyniku usuwany jest częściowo lub w całości gruczoł krokowy.

Natomiast niezwykle istotnym elementem terapii jest obserwacja chorego. Łagodny rozrost prostaty jest bowiem schorzeniem niezbyt groźnym, ale może prowadzić do powstania nowotworu. Z tego powodu należy udać się do lekarza jak najszybciej po pojawieniu się objawów. Pozwala to wykonać przeprowadzić diagnostykę pod kątem rozwoju raka, a także wdrożyć kontrolne, regularne badania prostaty. Dzięki temu w sytuacji, w której dojdzie do powstawania nowotworu, możliwe będzie podjęcie terapii już na bardzo wczesnym etapie jego zaawansowania, co znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza