Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Kwas foliowy w ciąży

Kategoria | Ciąża i dziecko
Kwas foliowy w ciąży

Kwas foliowy - dlaczego warto pamiętać?

Prawidłowe odżywianie jest istotnym elementem wpływającym na zdrowie. Ciąża jest szczególnym okresem w życiu, związanym z szeregiem zmian zachodzących w organizmie kobiety. Zmienia się również zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, makro oraz mikroelementy. Na szczególną uwagę zasługuje pokrycie zapotrzebowania na kwas foliowy, wobec czego istnieją naukowo potwierdzone korzyści.

Źródła kwasu foliowego

Źródłami kwasu foliowego są między innymi: sałata, kapusta, brokuły, rośliny strączkowe (typu groch, fasola), ziarna zbóż, żółtko jaj, niektóre owoce (pomarańcze, banany, awokado). Choć powszechność występowania kwasu foliowego w produktach spożywczych może wydawać się duża, związek ten występuje tam głównie w postaci gorzej przyswajalnych folianów, co może być przyczyną niedoboru.

Znaczenie kwasu foliowego w ciąży

Suplementacja kwasem foliowym ma naukowo dowiedzioną skuteczność w profilaktyce wad cewy nerwowej. Istnieją też doniesienia, że odpowiednie zaopatrzenie ustroju kobiety ciężarnej w ten związek zmniejsza ryzyko wystąpienia innych wad wrodzonych (w tym wad serca, rozszczepu wargi i podniebienia), porodu przedwczesnego czy niskiej urodzeniowej masy ciała noworodka.

Suplementacja

Ze względu na wspomniany powyżej fakt ograniczonego wchłaniania folianów obecnych w produktach żywnościowych, zaleca się suplementację kwasem foliowym dla wszystkich kobiet ciężarnych w dawce 400 mikrogramów na dobę. Dla kobiet, które urodziły wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej zalecana dawka jest wyższa i wynosi 4 miligramy na dobę.

Suplementacja powinna być rozpoczęta najpóźniej miesiąc przed planowanym poczęciem i kontynuowana co najmniej przez pierwsze 12 tygodni ciąży.
Szczególnie istotny jest moment rozpoczęcia stosowania kwasu foliowego, ponieważ wady cewy nerwowej powstają w pierwszych tygodniach ciąży (głównie do 6 tygodnia, licząc od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki).

W związku z tym, że bardzo duży odsetek ciąż jest nieplanowanych, a w pierwszych (kluczowych dla rozwoju dziecka!) tygodniach większość z nich pozostaje niezauważona, sugeruje się, aby wszystkie podejmujące współżycie kobiety w wieku rozrodczym codziennie przyjmowały 400 mikrogramów kwasu foliowego, co w razie nieplanowanej ciąży zapewni odpowiednią dostawę tego składnika dla rozwijającego się dziecka.

W celu poprawnej suplementacji kwasu fiolowego skonsultuj się z dietetykiem

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza