Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Krwioplucie – przyczyny i diagnostyka

Zdrowie
Krwioplucie – przyczyny i diagnostyka
Autor:

Jakie mogą być przyczyny krwioplucia?

Krwioplucie jest objawem świadczącym o patologii układu oddechowego i polega na odkrztuszaniu krwi lub podbarwionej krwią plwociny. Krwioplucie bardzo obfite, podczas którego objętość traconej krwi wynosi ponad 200 ml na dobę, nazywane jest krwotokiem płucnym i jest stanem zagrażającym życiu.

Wśród pacjentów zgłaszających się do lekarza z tym niepokojącym objawem w pierwszej kolejności należy wykluczyć tzw. krwioplucie rzekome, w którym chory relacjonuje swoje objawy jako odkrztuszanie krwi, jednak źródło krwawienia znajduje się poza drogami oddechowymi lub płucami. Wśród przyczyn krwioplucia rzekomego można wymienić krwawienie z nosa, gardła, dziąseł czy przewodu pokarmowego (to ostatnie może objawiać się dodatkowo krwistymi wymiotami).

Przyczyny krwioplucia

Krwioplucie można podzielić ze względu na część układu oddechowego, w której dochodzi do krwawienia. Mogą to być odpowiednio:

  • Tchawica i oskrzela

- nowotwory (pierwotny rak oskrzela, przerzuty nowotworowe),
- zapalenie oskrzeli,
- rozstrzenie oskrzeli,
- uraz dróg oddechowych,
- ciało obce.

  • Miąższ płucny

- ropień płuca,
- zapalenie płuc,
- gruźlica płuc,
- grzybica płuc,
- idiopatyczna hemosyderoza płucna,
- zespół Goodpasture’a,
- uraz płuca,
- zajęcie płuc w przebiegu innych chorób, np. ziarniniakowatości Wegenera czy tocznia rumieniowatego układowego.

  • Naczynia płucne

- malformacje tętniczo-żylne,
- zatorowość płucna,
- nadciśnienie płucne.

Krwioplucie może być ponadto wynikiem nieprawidłowości w krzepnięciu krwi, czyli tzw. koagulopatii, często w przebiegu stosowania leków (np. warfaryny lub acenokumarolu).

Najczęstsze przyczyny krwioplucia różnią się w zależności od wieku.
Krwioplucie u dorosłych jest najczęściej wywołane przez zapalenie oskrzeli, raka płuca, zapalenie płuc. U dzieci najczęstszymi przyczynami są infekcje dolnych dróg oddechowych oraz ciała obce, które mogą dostać się do dróg oddechowych (aspiracja) podczas jedzenia czy zabawy. Często moment aspiracji ciała obcego jest niezauważany przez rodzica.

Diagnostyka

Krwioplucie może być jednym z objawów chorób zagrażających życiu, dlatego w przypadku jego wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku gdy nasilenie objawu jest niewielkie, należy udać się do lekarza rodzinnego. W przypadku krwotoku płucnego, który jest objawem zagrażającym życiu, należy pilnie zgłosić się do szpitala.

W procesie diagnostycznym najważniejsze są wywiad oraz badanie lekarskie, które w większości przypadków, pozwalają na postawienie wstępnej diagnozy lub zlecenie odpowiednich badań laboratoryjnych lub obrazowych. Wśród badań obrazowych, które znajdują zastosowanie w diagnostyce krwioplucia do najbardziej przydatnych należą RTG klatki piersiowej, bronchofiberoskopia oraz tomografia komputerowa.

Wyboru odpowiednich badań dokonuje lekarz rodzinny, po przeprowadzeniu dokładnego badania. Niektóre z chorób będące przyczyną krwioplucia mogą być leczone w trybie ambulatoryjnym (np. zapalenie płuc u dorosłych w dobrym stanie ogólnym), inne wymagają skierowania do odpowiedniego specjalisty. Przykładowo leczeniem gruźlicy płuc zajmują się zwykle pulmonolodzy lub ftyzjatrzy. Jeszcze inne, mogą stanowić zagrożenie życia i wymagają pilnej interwencji lekarskiej, np. uraz dróg oddechowych lub zatorowość płucna.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza