Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Kolano biegacza – w jaki sposób się rozwija?

Fitness i sport
Kolano biegacza – w jaki sposób się rozwija?
Autor:

Przyczyny kolana biegacza

W ostatnich latach odnotowuje się znaczny wzrost popularności biegania. Sport ten nie wymaga sprzętu ani ćwiczenia pod okiem trenera, czyni też niewątpliwie wiele dobrego dla zdrowia. Jednak nawet tak naturalna czynność może spowodować kontuzje. Jedną z nich jest kolano biegacza, występujące najczęściej u biegaczy długodystansowych.

Przyczyny dolegliwości

Kontuzja, zwana kolanem biegacza, wynika z nieprawidłowo pracującej rzepki. Rzepka w normalnych warunkach porusza się stale po tym samym torze i przyjmuje na siebie duże obciążenia. Jeżeli jednak jej praca zostaje zaburzona, pojawia się kontuzja.

Nieprawidłowość najczęściej jest następstwem kumulowania się mikrourazów w obrębie stawu kolanowego, co z kolei wynika ze zbyt intensywnych treningów w stosunku do czasu poświęcanego na odpoczynek. Kolano biegacza może także rozwinąć się u osób, które gwałtownie zwiększają intensywność ćwiczeń, mają niewłaściwe obuwie lub wady postawy. W tym ostatnim przypadku naturalna, prawidłowa praca stawów zostaje zaburzona w wyniku błędnego rozkładu obciążeń, co prowadzi do kontuzji. Warto zaznaczyć, że taka sytuacja ma również miejsce podczas biegania po nierównej nawierzchni.

Zagrożone urazem są też osoby, które mają słabe mięśnie, zwłaszcza ud, piszczeli i łydek; w takiej sytuacji mięśnie nie mogą przejąć większości pracy i obciążenia, przez co nadmiernie eksploatowany jest staw kolanowy. Samo zaburzenie równowagi mięśniowej (np. słabe mięsnie ud w porównaniu do silnych łydek) także może odpowiadać za rozwój kolana biegacza.

Objawy kolana biegacza

Głównym objawem kolana biegacza jest ból. Zwykle nasila się on w trakcie biegu i pojawia się w okolicach rzepki. Może jednak pojawiać się także w trakcie tak prostych czynności jak schodzenie ze schodów, kucanie czy zwykłe chodzenie. Bólowi towarzyszy także często obrzęk kolana i okolic.

Leczenie kolana biegacza

Leczenie kolana biegacza można prowadzić we własnym zakresie. Można w tym celu stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne, zimne okłady i oczywiście ograniczenie wysiłku fizycznego. Niemniej, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza ortopedy. Specjalista pomoże określić zaawansowanie kontuzji, a także doradzi, czy w danej sytuacji niezbędna jest fizjoterapia.

Jak się uchronić?

Aby uniknąć kolana biegacza, należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim należy dbać o prawidłową technikę biegu, nie biegać stale po nierównej nawierzchni, ale także starać się unikać twardego podłoża. Pomocne będą odpowiednio dobrane buty. Warto także wzmacniać mięśnie nóg. W tym celu polecamy ćwiczenia wielostawowe, jak martwy ciąg czy przysiady. Zwłaszcza te ostatnie, wykonywane w pełnym zakresie ruchu (aż tył ud spotka się z łydką), z chwilowym zatrzymaniem ruchu w dolnej pozycji, poprawne techniczne (bez skręcania kolan do środka oraz ich nadmiernego wsuwania do przodu), pomogą wzmocnić zarówno łydki, jak i przednią oraz tylną część ud jednocześnie, a także stawy i więzadła.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza