Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Klimatyzacja – wady i zalety

Kategoria | Zdrowie
Klimatyzacja – wady i zalety

Szkodliwy gadżet czy wartościowy wynalazek?

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez klimatyzacji. Wynaleziona dla ochrony papieru w drukarni, szybko została popularnym, ułatwiającym życie gadżetem i stała się obecna w biurach, samochodach oraz domach. Jednak klimatyzacja uznawana jest również za przyczyny powstawania chorób i alergii. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Negatywny wpływ na zdrowie

Korzystanie z tego systemu schładzania niesie ze sobą kilka zagrożeń. Potrafi ona być siedliskiem alergenów i grzybów. Znany jest również przypadek śmierci ponad 30 osób, które zaraziły się bakterią namnożoną w klimatyzacji. Ponadto, nagły skok temperatury, który występuje przy przechodzeniu z ciepłego do zimnego pomieszczenia, może obniżać odporność, w konsekwencji powodując ryzyko wystąpienia chorób takich jak angina, czy nawet szoku termicznego.

Pomoc w funkcjonowaniu

Klimatyzacja ma jednak wiele wartościowych zastosowań. Dzięki odpowiednim filtrom stworzy środowisko przyjazne alergikom, jest również niezastąpiona w szpitalnych salach operacyjnych, pomagając utrzymać odpowiednie dla chorych otoczenie.

Umożliwia nam przetrwanie upalnych dni, pozwalając na przebywanie w warunkach temperaturowych optymalnych dla człowieka. Zmniejsza ryzyko przegrzania organizmu, a także odwodnienia. Zaobserwowano również, że zastosowanie jej w samochodach ograniczyło liczbę wypadków na drogach - niższa temperatura odsuwa od nas uczucie senności oraz ułatwia koncentrację.

Rozsądnie!

Eksperci są zgodni – klimatyzacja może przynieść nam spore korzyści, ale należy używać jej rozsądnie. Jedną z kwestii, o których należy pamiętać, jest zachowanie odpowiedniej różnicy między temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu a panującą na dworze. Ta nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza. Kolejną istotną sprawą jest dbanie o właściwy poziom wilgotności otoczenia: optymalna dla człowieka wartość to 40-60%. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wysuszenia skóry i śluzówki. Nie zapominajmy także o codziennym wietrzeniu pomieszczenia, choćby tylko przez 15 minut. Ważna jest również konserwacja. Należy regularnie czyścić i wymieniać filtry, a także dokonywać przeglądów instalacji, usuwając brud z niej samej.

Pamiętajmy o tym, by dbać o czystość klimatyzacji i higienę w schładzanym pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortem oferowanym przez ten pożyteczny wynalazek, minimalizując ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza