Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Karmienie piersią inwestycją w zdrowie dziecka

Zdrowie
Karmienie piersią inwestycją w zdrowie dziecka
Autor:

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Według przeprowadzonych badań na rzecz Kampanii 1000 Pierwszych Dni dla Zdrowia jedynie 40% kobiet jest świadomych zalet karmienia piersią. Tymczasem, warto pamiętać, że geny to nie wszystko i już od dnia poczęcia dziecka mamy ogromny wpływ na jego rozwój. Niezmiernie ważny jest pierwszy etap żywienia dziecka- karmienie piersią warunkujący właściwe "zaprogramowanie metaboliczne" dziecka i prawidłowy rozwój poszczególnych układów oraz stanowiący formę profilaktyki otyłości, chorób krążenia i nowotworów.

Pokarm podawany dziecku wpływa na jego prawidłowy wzrost i zwiększanie masy ciała. Niezwykle istotny jest pierwszy etap karmienia dziecka. Spożywanie mleka ludzkiego przez noworodka determinuje właściwe zaprogramowanie jego metabolizmu, co ma niezaprzeczalny wpływ na zdrowie przez całe życie.

Mleko matki w profilaktyce infekcji

Wykazano ochronny wpływ karmienia piersią przeciwko ostrym i przewlekłym zakażeniom. Drobnoustroje obecne w środowisku matki i dziecka, na które została narażona matka, powodują produkcję przeciwciał przez organizm matki. Następnie przeciwciała te przekazywane są dziecku wraz z pokarmem w czasie karmienia piersią. U dzieci karmionych piersią przez co najmniej sześć miesięcy zauważono zmniejszenie ryzyka zakażeń przewodu pokarmowego z biegunką, zakażeń dróg oddechowych (np. przeziębienia), zakażeń dróg moczowych, zapalenia ucha środkowego. Zaobserwowano również, że w stosunku do niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym u niemowląt karmionych wyłącznie piersią proces zdrowienia w przebiegu poważnych chorób, takich jak zapalenie płuc, przebiega szybciej, co skraca czas hospitalizacji oraz zmniejsza potrzebę modyfikacji antybiotykoterapii.

Masz wpływ na to, czy Twoje dziecko będzie alergikiem

Pokarm matki jest swoisty gatunkowo, co oznacza, że nie zawiera najsilniejszego z alergenów pokarmowych - betalaktoglobuliny, jest łatwoprzyswajalny, zawiera czynniki przyspieszające dojrzewanie nabłonka jelit, pozwala na kolonizację przewodu pokarmowego prawidłową florą bakteryjną oraz zawiera przeciwciała sIgA, które zabezpieczają organizm przed wnikaniem przez ścianę jelit szkodliwych substancji m.in. alergenów.  Z tego względu uważa się, że karmienie piersią ogranicza ryzyko reakcji alergicznych u dzieci i zapadania na atopowe zapalenie skóry i astmę.

Karmienie piersią zapobiega otyłości i cukrzycy

Ponadto ludzkie mleko zawiera odpowiednie rodzaje tłuszczów oraz enzym lipazę, co pomaga w trawieniu tłuszczów. Badania obserwacyjne wskazują, że wyłączne karmienie piersią przez okres 4 miesięcy lub w kombinacji z mlekiem modyfikowanym przez okres 6 miesięcy zmniejsza ryzyko nadwagi. Istnieje również obserwacja, wskazująca, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu I lub stanu przedcukrzycowego. Prawdopodobnie jest to związane ze swoistością gatunkową matczynego pokarmu, dzięki której ryzyko zaistnienia procesów autoimmunologicznych prowadzących do rozwoju cukrzycy typu 1 jest znacznie obniżone. Obecnie trwają badania naukowe mające na celu jednoznacznie wyjaśnić zaobserwowaną zależność.

Składniki zawarte w mleku matki pozwalają na prawidłowy rozwój Twojego dziecka

Zawartość cholesterolu w ludzkim mleku jest wyższa niż w mleku krowim, czy mleku modyfikowanym. Cholesterol stanowi składnik potrzebny do syntezy hormonów o budowie sterydowej oraz kwasów żółciowych niezbędnych do trawienia pokarmów. Cholesterol jest również niezbędny do produkcji i przyswajania witaminy D.  Bez niej organizm nie jest w stanie przyswoić wapnia i fosforu, pierwiastków niezbędnych do rozwoju układu kostnego. Witamina D łagodzi stany zapalne skóry, reguluje wydzielanie insuliny, działa też na komórki szpiku kostnego produkujące komórki obronne (monocyty), przez co działa korzystnie na układ immunologiczny. Witamina D korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego i mięśniowego. Zaobserwowano, że dzieci, które były karmione piersią przez 6 miesięcy lub dłużej osiągają rozwój umysłowy na wyższym poziomie w porównaniu do niemowląt, które nigdy nie były karmione piersią.

Wobec przedstawionych argumentów nie powinno ulegać wątpliwości, że karmienie piersią jest korzystne dla zdrowia dziecka, a także stanowi inwestycję w stan zdrowia w dorosłym życiu.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza