Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Kamica żółciowa - złogi w drogach żółciowych

Zdrowie
Kamica żółciowa - złogi w drogach żółciowych
Autor:

Czym charakteryzuje się kamica żółciowa?

Kamica żółciowa to dosyć powszechne schorzenie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie nawet 30% osób dorosłych. W przypadkach lekkich może pozostać niezauważone nawet przez długie lata. U kogo wzrasta ryzyko zachorowania?

Powstawanie i czynniki ryzyka

Kamica żółciowa polega na odkładaniu się w pęcherzyku żółciowym złogów (kamieni) składających się zwykle z cholesterolu lub barwników żółciowych, czyli substancji, które normalnie powinny być usuwane z organizmu. Kamienie te mogą być pojedyncze i duże bądź mniejsze i mnogie. Dokładna przyczyna odkładania się złogów nie została do tej pory poznana.

Kamica żółciowa występuje pięć razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, ponadto ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Do kolejnych czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania należą:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • infekcje dróg żółciowych,
  • nieprawidłowa dieta,
  • predyspozycje genetyczne.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem, występującym w większości przypadków, jest atak kolki żółciowej. Jest to pojawienie się nagłego, bardzo silnego bólu w nadbrzuszu, mogącego promieniować do prawego barku lub okolic łopatek. Ból ten jest spowodowany zwykle zatkaniem przez kamień przewodu pęcherzykowego, za pośrednictwem którego żółć przedostaje się do przewodu pokarmowego. Atak następuje zazwyczaj po tłustym lub obfitym posiłku. Kolce żółciowej mogą towarzyszyć zgaga, nadmierna potliwość, a także nudności. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się żółtaczka mechaniczna.

Leczenie

W terapii stosowane jest zazwyczaj usunięcie kamieni wraz z pęcherzykiem (jeżeli tam się znajdują). Odbywa się ono metodą chirurgiczną lub, coraz częściej, mniej inwazyjną metodą laparoskopową. Istnieją również środki farmaceutyczne, umożliwiające leczenie kamicy żółciowej, jednak te odznaczają się niską skutecznością, a jednocześnie są bardzo drogie.

Profilaktyka

Z uwagi na nieznane do końca przyczyny powstawania schorzenia, nie jest możliwe zastosowanie działań profilaktycznych, które umożliwiałyby uzyskanie całkowitej pewności uniknięcia kamicy żółciowej. Jednak zalecane jest przestrzeganie ogólnych wskazówek, dotyczących zdrowego odżywiania – ograniczenie tłuszczu, zmniejszenie obfitości posiłków, etc. Warto zastosować się do nich – pomoże to nie tylko zmniejszyć ryzyko zachorowania na kamicę, ale również na szereg innych chorób.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza