Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Kamica nerkowa - atak kolki nerkowej

Zdrowie
Kamica nerkowa - atak kolki nerkowej
Autor:

Jak przebiega leczenie kamicy nerkowej?

Kamica nerkowa (kamica moczowa) to jedno z najczęściej występujących schorzeń układu moczowego. Narażeni są na nie w szczególności mężczyźni oraz kobiety w ciąży. Czym charakteryzuje się ta choroba?

Kamienie

Nerki są odpowiedzialne za filtrowanie krwi i usuwanie z niej szkodliwych substancji. Jednak część związków chemicznych może wytrącać się w postaci osadu i zalegać w nerkach, zamiast zostać wydalonymi wraz z moczem. Osad ten łączy się ze sobą, tworząc coraz większe kamienie nerkowe.

W zależności od rodzaju budulca złogów, wyróżniamy kamicę:

  • szczawianowo-wapniową (najczęściej występująca postać),
  • fosforanową (struwitową),
  • moczanową,
  • cystynową.

O ile ostatnia postać kamicy jest związana z wadami genetycznymi, polegającymi na upośledzeniu wchłaniania aminokwasów, o tyle pozostałe trzy są wynikiem nieprawidłowej diety.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest kolka nerkowa. Pojawia się wtedy, gdy kamień opuszcza nerkę i zaczyna przemieszczać się po moczowodzie, w konsekwencji podrażniając lub wręcz zatykając ten przewód. Kolka nerkowa to atak bardzo silnego bólu w okolicach nerek lub dolnych części brzucha, promieniujący aż do pachwiny, mogący powodować nudności, a nawet utratę przytomności. W zależności od rozmiaru kamienia, ból może trwać krótko lub być długotrwały i wymagać natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Do kolejnych objawów należą m.in. częste oddawanie moczu, obecność krwi w urynie, uczucie nie opróżnienia pęcherza moczowego do końca czy pieczenie bądź ból podczas oddawania moczu.

Leczenie

W przypadku, gdy kamień ma małe rozmiary, w terapii stosuje się odpowiednią dietę, obejmującą duże ilości płynów i wykluczenie produktów sprzyjających tworzeniu się danego typu złogów, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz takie, które rozkurczają mięsnie gładkie. Natomiast nawet w ciężkich przypadkach zabiegi chirurgiczne wykorzystywane są coraz rzadziej. Z reguły stosowane są zabiegi litotrypsji, np. za pomocą fali wstrząsowej. Za ich pomocą możliwe jest rozbicie kamieni, dzięki czemu są one naturalnie wydalane, bądź też usunięcie nieinwazyjne.

Profilaktyka

W 50% przypadków kamica nerkowa powraca, niekiedy nawet wymaga przyjmowania leków przez długi okres czasu. Jednak można zmniejszyć ryzyko jej nawrotu. Pomoże w tym odpowiednia dieta, wykluczająca produkty, których pochodne tworzą złogi. Obowiązkowe jest również wypijanie dużych ilości wody.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza