Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Jak zrealizować postanowienia noworoczne?

Informacje
Jak zrealizować postanowienia noworoczne?
Autor:

Postanowienia noworoczne w praktyce

Nowy Rok nieodmiennie wiąże się z chęcią zmiany. Większość osób robi postanowienia, jednak najczęściej legną one w gruzach już po niedługim czasie. Jak ich dotrzymać?

Realnie

Przede wszystkim postanowienia noworoczne muszą być realne. Cele powinny być oczywiście ambitne, lecz formułowanie postanowień przekraczających możliwości, przy uwzględnieniu również własnej siły woli, spowoduje szybką rezygnację. Schudnięcie 30 kg w ciągu dwóch miesięcy należy więc raczej pozostawić w świecie fantazji.

Konkretnie

Postanowienia noworoczne muszą być sformułowane precyzyjnie. Zamiast więc „schudnę do lata”, „zacznę ćwiczyć” czy „będę czytać książki”, znacznie lepiej ująć je jako „30. czerwca ważę 10 kg mniej niż 1. stycznia” (i zapisać styczniową wagę), „w każdy poniedziałek, środę i piątek poświęcam 30 minut na jazdę na rowerze” czy „w każdym miesiącu 2016 roku przeczytam dwie książki”.

Pisemnie

Postanowienia noworoczne trzeba bezwzględnie zapisać. I najlepiej powiesić w widocznym miejscu. Będą wtedy łatwiejsze do zapamiętania, a badania wskazują, że również łatwiejsze do zrealizowania. Warto je także uzasadnić pisemnie, będzie to dodatkowy motywator w chwilach słabości.

Bez przesady

Ilość celów powinna być ograniczona. Zwłaszcza, jeżeli realizacja każdego z nich wymaga sporych zmian w życiu, np. odstawienia używek czy dużych modyfikacji planu dnia. Na mniejszej ilości postanowień na raz dużo łatwiej się skoncentrować, a z uwagi na to, że człowiek lubi – nawet czysto podświadomie - regularność, nie będą one szokiem dla ciała i psychiki.

Szczegółowe planowanie

Choć postanowienia same w sobie mogą wydawać się spore, dotrzymaniu ich sprzyja podział na większą ilość małych zadań. Chcesz nauczyć się języka obcego? Postaw sobie za cel naukę 10 słówek dziennie. Chcesz napisać własną książkę? Postanów, że każdego dnia napiszesz 1000 znaków. Szczegółowe zaplanowanie czynności, które umożliwią realizację celu, włącznie z wpisaniem ich w konkretną porę dnia, a nawet godzinę, będzie bardzo pomocne.

Motywacja

Istotnym elementem jest motywacja. Warto myśleć pozytywnie. Jeżeli nawet zdarzyło się złamanie postanowienia, jak pominięcie dnia wyznaczonego na siłownię, ważne jest, aby nie zarzucać przez to swoich działań całkowicie, lecz je kontynuować. Pomocne będzie również ustanowienie systemu nagród i kar. Wypisz 10-20 drobnych rzeczy, które lubisz robić. A po zrealizowaniu mniejszego celu, którym może być np. nauka 10 słówek dziennie, przez 7 dni z rzędu, daj sobie nagrodę – obejrzyj ulubiony film, zjedz ulubioną potrawę, zrób jakąś rzecz z wypisanej wcześniej listy nagród. Podobnie z karami.

Według statystyk jedynie 5% osób robiących postanowienia noworoczne realizuje je wszystkie. Jednak nie oznacza to, że nie warto próbować. Podobnie jak krople drążą skałę, tak metoda małych kroków może zaprowadzić Cię do wielkich rezultatów. Określ, co chcesz osiągnąć, wyznacz metody działania i staraj się konsekwentnie ich przestrzegać, a na pewno dojdziesz do celu.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza