Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Jak objawia się kurza ślepota?

Kategoria | Zdrowie
Jak objawia się kurza ślepota?

Przyczyny i objawy ślepoty zmierzchowej

Kurza ślepota (nyktalopia) to schorzenie związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem pręcików w oku. Kto jest narażony na wystąpienie choroby i jakie są jej objawy?

Przyczyny kurzej ślepoty

Ślepota zmierzchowa może być uwarunkowana genetycznie – w tym również dziedziczona - i stanowić objaw grup schorzeń dotykających wzroku, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy wrodzona stacjonarna ślepota nocna. W takich przypadkach nierzadko występuje już od wieku niemowlęcego i może nie mieć charakteru postępującego.

Jednak kurza ślepota zdecydowanie częściej jest efektem niedoboru witaminy A. W tym przypadku, oprócz objawów charakterystycznych dla niedoboru tej witaminy, dochodzi do nadmiernego rogowacenia rogówki i spojówki, a to z kolei powoduje rozwój nyktolapii. Osoby szczególnie narażone na wystąpienie schorzenia to te, które cierpią na zaburzenia odżywiania, jak anoreksja, ale również alkoholicy. Ponadto, kurza ślepota może towarzyszyć także innym chorobom okulistycznym, np. jaskrze.

Objawy kurzej ślepoty

Głównym objawem kurzej ślepoty jest zaburzenie widzenia o zmierzchu. Problemy z widzeniem mogą pojawić się w pomieszczeniach słabo oświetlonych, a zwłaszcza przy przejściu z miejsca jasnego. Upośledzenie wzroku następuje stopniowo, w związku z czym na początku może być trudne do zauważenia.

Oprócz pogorszenia widzenia, chorobie może towarzyszyć suchość i podrażnienie oczu, a także objawy świadczące o niedoborze witaminy A, jeżeli właśnie ten niedobór odpowiada za rozwój schorzenia.

Leczenie kurzej ślepoty

W przypadku zaobserwowania u siebie powtarzających się podstawowych objawów, jak zbyt długie przystosowywanie się wzroku do ciemności, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem okulistą. Nieleczona nyktalopia może bowiem prowadzić nawet do całkowitej ślepoty.

Formę terapii dobiera lekarz, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Jeżeli choroba wynika z niedoboru witaminy A, stosuje się jej suplementację, doustnie, domięśniowo lub podskórnie, konieczne jest także przestrzeganie diety bogatej w tę witaminę. Suchość oka natomiast eliminuje się poprzez stosowanie kropli nawilżających. Warto jednak zaznaczyć, że uszkodzenia oka są nieodwracalne, terapia ma więc na celu jedynie zatrzymanie postępu kurzej ślepoty.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza