Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Jad kiełbasiany i jego działanie

Zdrowie
Jad kiełbasiany i jego działanie
Autor:

Jak można zatruć się jadem kiełbasianym?

Jad kiełbasiany jest niezwykle silną trucizną, uszkadzającą układ nerwowy człowieka. W jaki sposób może dojść do zatrucia? Jakie są jego objawy i sposoby leczenia?

Droga pokarmowa

Do zatrucia jadem kiełbasianym (zwanym również toksyną botulinową) może dojść w wyniku zakażenia rany bakterią odpowiedzialną za jego produkcję – laseczką jadu kiełbasianego. Jednak takie przypadki są bardzo rzadkie. Najczęściej toksyna przedostaje się do organizmu drogą pokarmową.

Bakterie rozwijają się zwykle w konserwach wszelkiego rodzaju – nie tylko w mięsnych, ale również np. w owocowych. Dlatego też istotne jest zwracanie uwagi na datę ważności tych produktów i nie spożywanie ich po terminie. Wskazówką obecności jadu kiełbasianego będzie również wypukłe denko oraz charakterystyczny syk przy otwieraniu opakowania.

Co istotne, laseczka jadu kiełbasianego może znajdować się nie tylko w konserwach lub mięsie, ale również w miodzie. Znane są przypadki tzw. botulizmu dziecięcego, występującego u dzieci poniżej 1. roku życia. Ten rodzaj zatrucia jest następstwem spożycia przez dziecko miodu zawierającego bakterię i wynika z namnażania się samych bakterii, nie jadu kiełbasianego.

Organizm

Na początku, po kilku-kilkunastu godzinach od spożycia potrawy zawierającej jad kiełbasiany, pojawiają się zawroty głowy, ogólne osłabienie oraz suchość w ustach. Następnie osoba zatruta toksyną zaczyna widzieć podwójnie, mieć światłowstręt, problemy z mową. Może wystąpić opadanie powiek i zez zbieżny. Jad kiełbasiany zaczyna obejmować swoim działaniem układ pokarmowy, powodując bóle brzucha i wymioty, a także problemy z oddawaniem moczu czy wypróżnianiem się. Z czasem toksyna coraz bardziej zaburza pracę mięśni. Prowadzi to do problemów z krążeniem oraz oddychaniem, a w konsekwencji może dojść do zatrzymania akcji serca.

Antytoksyna

Leczenie zatrucia jadem kiełbasianym przeprowadzane jest w szpitalu. Pacjent otrzymuje przede wszystkim surowicę antybotulinową, możliwe jest również zastosowanie działań takich jak płukanie żołądka.

Po opanowaniu sytuacji nierzadko konieczna jest długa rehabilitacja, mająca na celu odzyskanie sprawności aparatu mowy, sprawności oddechowej i ruchowej. Jednak toksyna jest tak silna, że nawet mimo szybkiej reakcji większość przypadków zatrucia jadem kiełbasianym kończy się śmiercią.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza