Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Inwazyjna Choroba Meningokokowa - objawy i profilaktyka

Kategoria | Ciąża i dziecko
Inwazyjna Choroba Meningokokowa - objawy i profilaktyka

Objawy i profilaktyka choroby meningokokowej

W Polsce od kilku lat zachorowania na chorobę menigokokową występują w postaci ognisk epidemicznych, zazwyczaj w zamkniętych środowiskach, gdzie odsetek bezobjawowych nosicieli wynosi nawet 40–80%. Ryzyko zachorowania na IChM u dzieci i dorosłych, którzy mieli bliski kontakt z osobą chorą na inwazyjną chorobę meningokokową jest aż 500–800 razy większe niż przeciętne. Stąd istotna jest znajomość objawów choroby oraz metod jej zapobiegania.

Zdarza się bardzo rzadko - głównie u dzieci i młodzieży - najczęściej w wieku od 3 miesięcy do 5 lat oraz u osób między 11 a 19 rokiem życia, niezależnie od płci.  Niekiedy bakterie te mogą wywoływać ogniska epidemiczne lub epidemie.

Drogi zakażenia

Chorobę wywołują bakterie z gatunku Neisseria meningitidis (meningokok). Meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej u zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu podatnej osoby z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Szerzą się drogą kropelkową ze śliną - poprzez kaszel, kichanie, pocałunki.

Objawy

Na początku jej objawy są niespecyficzne, np. osłabienie, gorączka, bóle mięśni, głowy. Meningokoki najczęściej stanowią przyczynę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy), określanymi wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej.  Po 8-10 godzinach od zakażenia występują m.in. światłowstręt, gorączka, silny ból głowy, nudności, wymioty, potem ból nóg, sztywność karku, pulsujące ciemiączko u niemowląt; dłonie i stopy robią się zimne. Nieporównywalnie rzadziej, meningokoki mogą również wywoływać zapalenie płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów i inne. Sygnałem alarmowym są wybroczyny na skórze. Od pojawienia się tych zmian do zgonu pacjenta może upłynąć kilka godzin.

Śmiertelność

Inwazyjna choroba meningokokowa stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia - w przypadku wystąpienia sepsy śmiertelność może sięgać od 20% - 70%. Z tego względu osoba z podejrzeniem takiego zakażenia powinna natychmiast trafić do szpitala.

Powikłania

10% pacjentów, którzy przeżyją inwazyjną chorobę meningokokową, ma poważne powikłania- oprócz amputacji, ubytki skóry i tkanki podskórnej,  mogą to być również padaczka, utrata słuchu, czy zaburzenia rozwoju umysłowego.

Co robić w razie kontaktu z osobą chorą na IChM?

Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą, która zachorowała na inwazyjną chorobę meningokokową, zgłoś to jak najszybciej lekarzowi! W takiej sytuacji może być korzystne profilaktyczne podawanie skutecznego antybiotyku w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania.

Immunoprofilaktyka

IChM najlepiej zapobiegać szczepieniami. Szczepionki skoniugowane przeciwko meningokokom grupy C są przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 2. lub 12. miesiąc życia (zależnie od preparatu) oraz dla młodzieży i dorosłych. W Polsce jest już dostępna nowa skoniugowana szczepionka przeciw meningokokom grupy B, które odpowiadają za większość zachorowań w 1. roku życia - szczepionka Bexero, która jest przeznaczona do podawania w różnych grupach wiekowych.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza