Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Artykuły medyczne - informacje

Choroby genetyczne: zespół SLO

Kategoria | Informacje
Zespół Smitha-Lemliego-Optiza (zespół SLO) jest rzadką chorobą genetyczną związaną z metabolizmem cholesterolu. Po czym można go rozpoznać? W jaki sposób prowadzone jest leczenie osób dotkniętych tym schorzeniem?
Czytaj artykuł

Nowe urządzenie monitorujące

Kategoria | Informacje
Większość osób od pewnego momentu w życiu ma kogoś, kim się opiekuje. Dla jednych są to dzieci, dla innych rodzice, dla jeszcze innych partnerzy, przyjaciele czy po prostu znajomi. Konieczność, obowiązek czy potrzeba opieki często zderza się z trudnościami wynikającymi z pracy, trybu życia, odległości czy ograniczeń czasowych. Jeszcze trudniej jest, gdy osoby będące pod naszą opieką zmagają się z chorobami, niepełnosprawnością, trudnym leczeniem lub po prostu z samotnością.
Czytaj artykuł

Telemedycyna: tu i teraz

Kategoria | Informacje
Rozwiązania telemedyczne w różnych dziedzinach medycyny funkcjonują na rynku polskim już od kilkunastu lat. Powstawały i powstają coraz to doskonalsze, mniejsze i tańsze urządzenia diagnostyczne, które nie sprawiają praktycznie żadnych problemów z obsługą zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Transmisja danych dzięki zasięgowi Internetu i sieci GSM jest już praktycznie dostępna z każdego miejsca. Podobnie jest z dostępem do danych i programów (dokładniej mówiąc stron www), za pośrednictwem których można przeglądać, edytować, opisywać i zarządzać danymi diagnostycznymi.
Czytaj artykuł

Dyktatura zdrowej żywności

Kategoria | Informacje
Minął miesiąc od wejścia w życie przepisów, regulujących serwowane w stołówkach szkolnych oraz sprzedawane w sklepikach produkty. Jak kształtuje się sytuacja w szkołach?
Czytaj artykuł

Lekarz pod jarzmem systemu

Kategoria | Informacje
Jakiś czas temu w mediach pojawił się list napisany przez młodą lekarkę, która informuje o fatalnym stanie służby zdrowia w Polsce. I nie pod dobrze znanym nam kątem dostępności usług, ale z perspektywy lekarza – o poświęceniach, warunkach pracy i przekładzie tego na życie osobiste oraz na relacje z pacjentami.
Czytaj artykuł

Nieudany zabieg medycyny estetycznej

Kategoria | Informacje
W internecie nie trzeba długo szukać, aby znaleźć historie osób, które poddały się zabiegom poprawiającym urodę u specjalistów nieposiadających odpowiedniego wykształcenia, lub zdecydowały się na podejrzanie tani zabieg z wykorzystaniem niepełnowartościowych preparatów, m.in. tzw. wypełniaczy. Jakie są efekty takiego działania? Szczęściem można nazwać sytuacje, kiedy efektów nie ma. Gorzej, jeśli skóra zostaje podrażniona lub uszkodzona. Jak w takiej sytuacji złożyć reklamację i dochodzić swoich praw?
Czytaj artykuł

Sklepiki szkolne a walka z otyłością

Kategoria | Informacje
Od 1. września w sklepikach szkolnych nie jest dostępne w sprzedaży tzw. śmieciowe jedzenie. Do tej pory zdrowa żywność była sprzedawana wyłącznie w ramach dobrych praktyk, natomiast obecnie menu sklepików zostało uregulowane przez ministerstwo zdrowia. Wszystko to w ramach walki z otyłością wśród dzieci. Jaki efekt to przyniosło?
Czytaj artykuł
1 3

Wyszukaj swojego lekarza