Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

IF – niekoniecznie sześć posiłków

Dieta
IF – niekoniecznie sześć posiłków
Autor:

Na czym polega Intermittent Fasting?

IF (Intermittent Fasting), czyli sposób żywienia zwany popularnie "Jem/Nie jem", zaprzecza dzisiejszym trendom w dietetyce. Na czym polega ta metoda odżywiania i o czym należy pamiętać podczas jej stosowania?

Post dla zdrowia

Ludzie od dawna stosują różnego rodzaju głodówki jako sposób na oczyszczenie organizmu, ale także jego wzmocnienie. Na tym właśnie bazuje Intermittent Fasting. Jest to podejście radykalnie przeciwne do panującego obecnie trendu na jedzenie 5-6 zbilansowanych posiłków dziennie o stałych porach, uważanego przez wiele osób za jedyną drogę do uzyskania i zachowania szczupłej sylwetki.

Okno żywieniowe

W ramach IF planowane jest tzw. okno żywieniowe. W tym czasie można jeść w zasadzie w dowolnych ilościach, lecz poza oknem żywieniowym należy ograniczyć się wyłącznie do picia dużych ilości wody czy niesłodzonej herbaty. Najczęściej stosowaną metodą jest jedzenie przez osiem godzin, np. od 10:00 do 18:00, a następnie zaprzestanie przyjmowania pokarmów przez kolejne szesnaście godzin (u kobiet post można skrócić do czternastu godzin). Innym rozwiązaniem jest robienie sobie dnia bez posiłku raz czy dwa razy w tygodniu.

Widoczne efekty

Wiele osób, które stosują ten sposób żywienia, zachwala IF. Zauważyli oni widoczny spadek tkanki tłuszczowej, nie czują się "niewolnikami jedzenia", jak to ma miejsce często u osób starających się jeść zbilansowane posiłki 6 razy dziennie. Te ostatnie twierdzą bowiem, że często czują, iż za dużo czasu spędzają w kuchni, a ich życie jest nieodłącznie związane z obsesją dotyczącą konieczności zjedzenia posiłku o danej godzinie.

Zwolennicy IF zauważają u siebie także poprawę samopoczucia. I jak twierdzą – trening na czczo wymaga jedynie przyzwyczajenia, a u mężczyzn masa mięśniowa w dalszym ciągu przyrasta zgodnie z oczekiwaniami.

Z naukowego punktu widzenia – jest wysoce prawdopodobne, że w czasie dłuższego okresu postu wzrasta wrażliwość organizmu na insulinę. Dzięki temu tkanka tłuszczowa jest wolniej odkładana. Ponadto, post wymusza spalanie rezerw tłuszczowych, a trening mający na celu zwiększenie masy mięśniowej dodatkowo stymuluje organizm do pozostawienia mięśni w spokoju – nie używania ich jako paliwa.

Nie wszystko

Intermittent Fasting może wielu osobom pomóc utrzymać szczupłą sylwetkę. Jednak stosujący ten sposób żywienia mają tendencję do zapominania o odpowiednim zbilansowaniu diety. Choć, jak przekonują, organizmowi można dostarczyć w trakcie okna żywieniowego całe mnóstwo kalorii i nie trzeba specjalnie przestrzegać zasad zdrowego żywienia, to jednak spożywanie w tym czasie samych niezdrowych produktów, np. słodyczy czy fast foodów, z pewnością prędzej czy później wywoła niekorzystne skutki dla organizmu. Dlatego stosując IF warto pamiętać, aby posiłki obfitowały w witaminy i inne niezbędne dla zdrowia składniki.

Kwestia indywidualna

Zwolennicy każda ze szkół, czy to nakazującej jedzenie co 3 godziny, czy to stosowanie postów, mają tendencję do uważania swojego sposobu odżywiania na jedyny słuszny. Jednak należy podkreślić, że jest to kwestia indywidualna. Sposób odżywiania musi być dobrany do potrzeb organizmu oraz możliwy do realizowania długofalowo – przez całe lata, a nie jedynie przez kilka tygodni.

Zatem jak sprawdzić, która metoda jest dla Ciebie najlepsza? Wystarczy, że wsłuchasz się we własnym organizm. Jeżeli czujesz się dużo lepiej – fizycznie i psychicznie – po kilkutygodniowym stosowaniu IF, ten sposób żywienia najprawdopodobniej odpowiada w dużej mierze Twojemu organizmowi. Jeżeli lepiej funkcjonujesz przy 6 posiłkach co 3 godziny, stosuj właśnie tę metodę. Sprawdź, co najlepiej działa u Ciebie i konsekwentnie realizuj dany plan, a na pewno uzyskasz wspaniałe rezultaty.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza