Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Idź po zdrowie

Kategoria | Fitness i sport
Idź po zdrowie

Czy warto chodzić?

Kto z nas nie chciałby być wysportowany i w świetnej kondycji? Aby to osiągnąć, biegamy, uczęszczamy na siłownię, uprawiamy szereg sportów oraz staramy się aktywnie spędzać czas. Jednakże są osoby, które nie mogą podejmować znacznego wysiłku fizycznego z uwagi na problemy zdrowotne. Również dla tych, którzy cierpią na znaczną otyłość, intensywne ćwiczenia, takie jak bieganie czy trening interwałowy, które najlepiej spaliłyby tłuszcz, są zazwyczaj stanowczo zbyt ciężkie. Czy istnieje remedium? Tak – tanie, proste i przyjemne chodzenie.

Łagodne nabieranie formy

Zgodnie z ogólnie przyjętą normą, zalecane jest codzienne pokonywanie dystansu 10 000 kroków. Jest to ok. 60-90 minut. Najlepszym wyjściem jest szybki marsz, ale osoby bardzo otyłe i cierpiące na problemy zdrowotne, które pozwalają jedynie na łagodny wysiłek fizyczny, mogą zacząć od wolnego spaceru, powoli i stopniowo zwiększając intensywność. Natomiast ci, którzy nie są wstanie chodzić przez wymagany czas, mogą zacząć od krótszych form – 15 lub 30 minut codziennie.

Spacery te pozwolą nam się dotlenić oraz łagodnie wzmocnić stawy i mięśnie, bez narażania się na kontuzje. Poprawią również samopoczucie. Warto więc wygospodarować ten czas – starajmy się spacerować codziennie, bez dnia wyjątku. Mamy bardzo napięty grafik? Możemy wstawać wcześniej i iść do pracy, zamiast jechać samochodem. A osoby, które biegają, mogą stosować szybki marsz jako zamiennik treningu w dni, w które czują się zbyt zmęczone na bieganie. Dzięki temu dostarczą organizmowi zdrowej dawki ruchu, a przy tym nie obciążą organizmu i psychiki dodatkowym ciężkim wysiłkiem.

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie szybkich spacerów z wyprowadzaniem psa. Godzinny marsz wpłynie pozytywnie zarówno na nasz organizm, jak i zadziała korzystnie na naszego pupila. I dzięki temu nie będziemy mieć wymówek w postaci braku wolnego czasu na ruch - z psem i tak musimy wyjść na dwór.

Co jeszcze?

Korzyści dla organizmu ze zwykłego chodzenia są bardzo duże. Jednak pamiętajmy, że wystąpią one tylko wtedy, gdy w pozostałych aspektach również zaczniemy dbać o siebie. Dotyczy to przede wszystkim diety i snu: żywienie się fast foodami i chroniczne nie wysypianie się wpłyną negatywnie na nasz organizm i żaden spacer tego nie zrównoważy. Zadbajmy więc o zawartość naszego talerza oraz zdrową dawkę odpoczynku i... chodźmy!

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza