Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Hipochondria – prawda między wierszami

Kategoria | Zdrowie
Hipochondria – prawda między wierszami

Cecha osobowości czy rzeczywista choroba?

Problemy hipochondryków są często lekceważone przez znajomych i rodzinę, a wciąż wymyślane przez nich objawy nowych chorób traktowane są z przymrużeniem oka. Jednak dla dotkniętego tą przypadłością życie może być bardzo trudne, a rzeczywiste choroby ciężkie do zdiagnozowania.

Silna nerwica

Hipochondria jest rodzajem silnej nerwicy. Jej objawem jest lęk o własne zdrowie i ciągłe podejrzenie, że w organizmie pojawiła się jakaś choroba. Najczęściej dwie lub więcej chorób. Hipochondrycy zwykle są przekonani, że odczuwają ból w różnych częściach ciała, a naturalne reakcje fizjologiczne (np. podwyższone tętno przy wysiłku fizycznym) biorą za objaw choroby. Z tego powodu są częstymi gośćmi w gabinetach lekarskich i przechodzą badania, których nie wymagają. Ale, wbrew pozorom, pomimo licznych badań trudno niekiedy wykryć u nich rzeczywistą chorobę, jeżeli taka się pojawi. Diagnozowanie pacjenta pod kątem urojonych objawów może bowiem przesłonić te rzeczywiste, świadczące o prawdziwej chorobie. A z drugiej strony – pacjent przychodzący po raz setny do lekarza często bywa traktowany przez personel medyczny z pobłażliwością, gdyż wcześniejsze liczne badania dowiodły, że jest on zdrowy. I wtedy łatwo przeoczyć faktyczne schorzenie.

Internet nie sprzyja

Warto zauważyć, że hipochondrykom zdecydowanie nie sprzyja powszechny dostęp do Internetu. Jak to możliwe? Otóż osoba cierpiąca na ten rodzaj nerwicy potrafi spędzać godziny na poszukiwaniu w Sieci chorób, którym mogą towarzyszyć zauważone objawy. Oczywiście schorzenia, które stwierdzają u siebie, są zazwyczaj bardzo ciężkie, nierzadko to nowotwory. To tylko zwiększa ilość badań przeprowadzanych u takiego pacjenta. Przychodzi on "przygotowany" do gabinetu, podając pełną listę zauważonych u siebie objawów i chorób, o których one świadczą. A lekarz, zwłaszcza gdy nie zdaje sobie jeszcze sprawy z hipochondrii występującej u tej osoby, zleca szereg badań diagnostycznych, oczywiście zazwyczaj zupełnie niepotrzebnych.

Niekoniecznie do lekarza

Drugą grupę hipochondryków stanowią osoby, które unikają kontaktu z lekarzem. Ci podejrzewają, że są chorzy, ale w obawie przed faktycznym zdiagnozowaniem schorzenia przez lata nie poddają się jakimkolwiek badaniom. A to może prowadzić do sytuacji, w której lekka i łatwa do wyleczenia choroba przejdzie w przewlekłe schorzenie, np. w nowotwór. Te osoby mogą również, ze strachu przed badaniami, przejawiać symptomy choroby, której w rzeczywistości nie ma. Dobrym przykładem jest pacjent, który tak się stresuje podczas badania ciśnienia, że zaczyna ono wykraczać zdecydowanie poza normę.

Potrzeba uwagi?

Do tej pory nie udało się ustalić rzeczywistych przyczyn rozwijania się hipochondrii. Niektórzy specjaliści sugerują, że podłożem do rozwoju choroby może być typ osobowości pacjenta – tzw. osobowość unikająca. Według innych popularnych teorii schorzenie rozwija się w wyniku zaburzenia postrzegania własnego ciała, które dotyczy zwłaszcza sfery seksualnej. Jeszcze inni eksperci uważają, że jest to najczęściej zupełnie nieświadoma potrzeba skoncentrowania na sobie uwagi – wchodząc w rolę osoby chorej, pacjent automatycznie stawia się w centrum uwagi, otoczony jest również troskliwą opieką.

Trudna terapia

W leczeniu hipochondrii wykorzystywana jest psychoterapia. Choć jest to nierzadko bardzo trudne zadanie – pacjent jest bowiem przekonany, iż obserwowane objawy wynikają z faktycznej choroby ciała, a więc zdecydowanie niechętnie przyjmuje do wiadomości, że problem tkwi w psychice.

Inną metodą leczenia jest podawanie leków antydepresyjnych, jednak tutaj również pojawia się niebezpieczeństwo – chorzy potrafią nie przyjmować przepisanych leków, z uwagi na obawę przed skutkami ubocznymi, których listę znaleźli na ulotce lub w Internecie.

Hipochondria potrafi w ogromnym stopniu uprzykrzać życie chorego. Można z nią jednak żyć. Niemniej, warto podjąć próbę leczenia, choć pacjent może się buntować – skuteczna terapia zdecydowanie polepszy jakość i wygodę życia osób dotkniętych nerwicą hipochondryczną.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza