Wyszukaj lekarza

z bazy ponad 100 tys. specjalistów

Guzki zapalne powiek - jęczmień i gradówka

Kategoria | Zdrowie
Guzki zapalne powiek - jęczmień i gradówka

Czym są jęczmień i gradówka?

Guzki zapalne powiek mogą pojawić się u każdego, choć najbardziej narażone są na nie osoby, które mają zespół suchego oka, trądzik różowaty bądź łojotokowe zapalenie skóry, noszą soczewki kontaktowe lub zwyczajnie nie dbają o odpowiednią higienę brzegów powiek. Czym charakteryzują się guzki?

Jęczmień - bolesny guzek

Jęczmień to ostre miejscowe zapalenie powiek. Wywołany jest najczęściej bakteriami gronkowca. Objawia się w postaci bolesnego ograniczonego obrzęku powieki. Pojawia się guzek zapalny oraz zaczerwienienie. Jęczmień zazwyczaj obejmuje tylko fragment powieki, bardzo rzadko całą. Może pojawić się tylko z jednej jej strony, jak i z obu, do tego może być pojedynczy lub mnogi.

Gradówka - przewlekłe schorzenie

Gradówka to forma przewlekła jęczmienia. Jest to guzek zapalny, będący ziarniakiem tłuszczowym, który – w przeciwieństwie do jęczmienia – nie objawia się bólem. Jednakże jeżeli guzek jest duży, może uciskać rogówkę, a to prowadzi do zaburzenia widzenia, np. astygmatyzmu.

Leczenie

Jęczmień zwykle ustępuje samoistnie, lecz można przyspieszyć ten proces. Pomocne będą ciepłe okłady oraz masaże oczu, przeprowadzane kilka razy dziennie po 15 minut. Przy czym: powiekę górną należy masować z góry na dół, a dolną odwrotnie. Gojenie przyspieszy również mechaniczne otwarcie jęczmienia, np. poprzez wyrwanie rzęsy, jeżeli objął mieszek włosowy rzęsy. Jedynie gdy pojawił się jęczmień wewnętrzny, tj. ulokowany po wewnętrznej stronie powieki, otwarcia mechanicznego powinien dokonywać wyłącznie lekarz. Terapia jest niekiedy wspomagana antybiotykami, a do lekarza należy się zgłosić bezwzględnie wtedy, gdy objawy nie zaczynają ustępować po 2-3 dniach samodzielnie przeprowadzanej kuracji.

Gradówka leczona jest najczęściej w sposób chirurgiczny. Podczas zabiegu jest ona otwierana od strony spojówki tarczkowej, zawartość guzka jest łyżeczkowana, a otaczająca ją torebka włóknista – usuwana. Istnieje również alternatywna terapia wykorzystująca zastrzyki z kortykosteroidów, lecz ta może się wiązać z trwałymi zmianami skórnymi.

Ryzyko

Jęczmienie mogą w przyszłości wracać, a ryzyko to zmniejszy dbanie o odpowiednią higienę oczu i powiek. Natomiast jeżeli gradówka powraca w tym samym miejscu albo przewlekłe zapalenie obejmuje tylko jedną stronę brzegu powieki, konieczne są badania wykluczające możliwość powstania nowotworu gruczołu łojowego – złośliwego guza powiek.

KCP.PL
zobacz inne artykuły

Na naszym forum

Podyskutuj na forum o tym artykule

Komentarze

Wyszukaj swojego lekarza